Jakie są rodzaje implantów do zęba?
Zawartość podstrony
Utrata jednego lub kilku zębów nie oznacza, że konieczne jest założenie protezy. Znacznie lepszym sposobem na uzupełnienie luk w uzębieniu jest wszczepienie implantów. Dzięki nim uśmiech prezentuje się naturalnie, a implanty służą do końca życia. Dowiedz się więcej o implantach zębowych.
1. Czym są implanty zębów?
2. Jakie są rodzaje implantów?
3. Jak wygląda zabieg wszczepienia implantów?
Implanty zębowe z roku na rok stają się coraz popularniejsze. Zabieg ich wszczepienia przeprowadza się zarówno u ludzi starszych, jak i u młodych osób, które straciły zęby na skutek głębokiej próchnicy lub wypadku. Jeżeli interesują Cię implanty zębów, dowiedz się o nich więcej.
Czym są implanty zębów?
Implanty zębów to sztuczne korzenie zębów, które wszczepia się w kość. Następnie na nim umieszcza się koronę zębową, dzięki czemu uzupełnia się lukę w uzębieniu. Implanty pozwalają cieszyć się naturalnym uśmiechem przez długie lata bez konieczności wymieniania elementu wkręconego w kość. Dzięki temu implanty zębowe są doskonałą alternatywą dla tradycyjnej protezy. Można myć je jak naturalne zęby i nie trzeba obawiać się, że zmienią swoje położenie lub wypadną jak proteza.
Jakie są rodzaje implantów?
Stomatolodzy wszczepiają pacjentom dwa rodzaje implantów. Pierwszym z nich są implanty tytanowe. Ich atutem jest wyjątkowa trwałość i brak skutków ubocznych po zabiegu u większości pacjentów. Niestety, tytanowe implanty mają srebrnoszary kolor, przez co w przypadku odsłonięcia szyjek zębowych, prezentują się mało estetycznie.
Drugim rodzajem implantów zębowych są implanty cyrkonowe. Nazywa się je również implantami ceramicznymi. Tekstura i kolor implantów tego typu do złudzenia przypominają naturalne zęby, dlatego cechuje je najwyższy poziom estetyki. Co ważne, ceramiczne implanty wykazują wysoką zgodność biologiczną z naturalną tkanką zębów. Ponadto cechuje je odporność na działanie zimnych i gorących posiłków lub napojów, kwasów zawartych w żywności oraz zmian temperatury otoczenia.
Wykonanie implantów zębowych to jeden z najdroższych zabiegów stomatologicznych w gabinetach takich jak https://ewapawlak.com.pl/. Cena zabiegu jest jednak niewielkim minusem w porównaniu do wielu korzyści, jakie daje założenie implantu. Jeśli chce się nieco zaoszczędzić, można postawić na śruby tytanowe, które kosztują nieco mniej niż ceramiczne.
Jak wygląda zabieg wszczepienia implantów?
Zanim przystąpi się do zabiegu wszczepiania implantów, powinno się mieć ukończone 20-25 lat. Jest to warunek konieczny, gdyż w tym wieku kończy się rozwój kostny organizmu. Szczęka zyskuje swój ostateczny kształt, co sprawia, że wszczepiony implant nie zmieni swojego położenia względem innych zębów. Górna granica wieku dla pacjentów zainteresowanych implantami nie istnieje. Dzięki temu bez przeszkód można stosować je jako alternatywę dla mało wygodnych protez ruchomych.
Wszczepienie implantów odbywa się w kilku etapach. Pierwszym z nich jest umieszczenie implantu w kości. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu, dlatego jest bezbolesny. Po wszczepieniu śruby w kość pacjent przez okres do 6 miesięcy przechodzi rekonwalescencję. W jej trakcie implant jest przyjmowany przez organizm, a tkanki przyzębia goją się. W czasie rekonwalescencji braki w uzębieniu uzupełnia się tymczasowymi koronami. Ostatecznie korony stałe umieszcza się, gdy implant ustabilizuje się w kości, a tkanki w pełni się zregenerują. Co ważne, korona zęba może być tkanką własnego zęba lub formą utworzoną przez protetyka w zależności od preferencji pacjenta oraz stanu jego własnych zębów.