Po co podaje się noworodkowi witaminę K tuż po porodzie?
Zawartość podstrony
Noworodki, niemowlaki i starsze dzieci do prawidłowego rozwoju i wzrastania potrzebują witamin. O ile Twoja pociecha nie ma szczególnych niedoborów, o tyle zapotrzebowanie na nie zaspokoisz podczas karmienia. Jednak bez względu na to, czy karmisz piersią, czy butelką nie jesteś w stanie dostarczyć dziecku witaminy K w takiej dawce, która w pełni chroniłaby je przed chorobą krwotoczną. Stąd konieczność podania jej tuż po porodzie.
Do 2016 roku w polskich szpitalach praktykowane były zalecenia dotyczące suplementacji witaminy K dla noworodka w okresie od 2. tygodnia do 3.miesiąca życia. Obecnie stosuje się inną formę podania witaminy, a jest nią jednorazowy zastrzyk domięśniowy. Tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdy rodzice nie wyrażają zgody na taką formę suplementacji, można rozważyć podanie doustne.
Dlaczego noworodek potrzebuje witaminy K?
Niedobory witaminy K, które mogłyby się pojawić po porodzie, niosą za sobą negatywne skutki dla zdrowia, a nawet życia dziecka. Choroba krwotoczna może mieć różny przebieg i nasilenie, czasem pojawia się już w pierwszej dobie życia, kiedy indziej dopiero po kilku dniach lub tygodniach. Przyczyny nie zawsze są znane, lecz często wiążą się z przyjmowaniem niektórych leków w ciąży, zbyt małą ilością przyjmowanego przez dziecko pokarmu lub chorobami układu moczowego czy wątroby u dziecka.
Właściwości witaminy K są powszechnie znane. Należy do nich uszczelnianie naczyń krwionośnych, działanie antybakteryjne i antywirusowe. Niedobory witaminy K, bez suplementacji przeprowadzonej już w ciągu kilku godzin po porodzie mogą się pojawiać, ponieważ ludzki organizm nie magazynuje i nie wytwarza witaminy samodzielnie. Dorośli, w tym kobiety w ciąży, mogą przyjmować preparaty farmakologiczne o specjalnie opracowanym składzie, które zawierają zestaw minerałów i witamin, w tym K. Mogą też przyjmować ją wraz z produktami – naturalnie występuje ona w brokułach, awokado, kiwi, kalafiorach, bananach czy rzepie.
Jak wygląda suplementacja witaminą K?
Obecnie wystarczy podać dziecku jedną dawkę witaminy K, aby zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na witaminę K. Dla noworodka przewidziane jest podanie witaminy zgodnie z poniższymi ustaleniami:
- w pierwszych 5 godzinach życia maluszka,
- w postaci domięśniowego zastrzyku,
- dawka w wysokości 1 mg witaminy K (dawka dotyczy dzieci zdrowych urodzonych w terminie, w przypadku wcześniaków jest niższa, przeliczana na masę ciała).
Tylko w uzasadnionych przypadkach i kiedy rodzice nie zgadzają się na zastrzyk, lekarz może podjąć indywidualną decyzję o podaniu dawki doustnie. Wówczas jej objętość to 2 mg. Trzeba mieć jednak na uwadze, że nie zawsze całość trafi od układu pokarmowego dziecka i zostanie przyswojona. Problemem jest np. ulewanie tuż po podaniu witaminy, dlatego właśnie zastrzyk jest rekomendowany i pewniejszy.
Witamina K dla noworodka jest bardzo ważna, stąd konieczność podania jej tuż po porodzie. Jakiekolwiek nietypowe sytuacje, które wymagają indywidualnego podejścia są konsultowane z neonatologiem. Ale nawet w przypadku wcześniaków przewidziany jest obowiązek zaszczepienia dziecka.