Choroba Hashimoto

Choroba Hashimoto

Choroba Hashimoto to potoczna nazwa zapalenia tarczycy Hashimoto, najczęściej występującego zapalenia tarczycy. Choroba Hashimoto jest główną przyczyną pierwotnej niedoczynności tarczycy. Jest to choroba autoimmunologiczna, rozwijająca się powoli, a jej przyczyny nie są znane. Układ immunologiczny w pewnym momencie zaczyna niszczyć tarczycę, która nie wydziela odpowiedniej ilości hormonów tarczycy. Mechanizm jest następujący: organizm wytwarza przeciwciała anty-TPO-Ab, które niszczą peroksydazę tarczycową TPO – enzym biorący odział w syntezie hormonów tarczycy. Kobiety chorują kilkakrotnie częściej niż mężczyźni, choroba Hashimoto częściej występuje u osób z cukrzycą typu 1 oraz u osób, które maja w rodzinie chorych na choroby tarczycy. Inne czynniki ryzyka Choroby Hashimoto to choroby psychiczne i stres.

Choroba Hashimoto często występuje z innymi chorobami o podłożu autoimmunologicznym, na przykład z chorobą Addisona (jest to tzw. zespół Schmidta) albo z cukrzycą typu 1 ( zespół Carpentera).

Choroba Hashimoto – objawy

Choroba Hashimoto przez wiele lat może przebiegać bezobjawowo, ale w miarę postępu choroby pojawiają się pewne symptomy. Jednym z nich jest niedoczynność tarczycy oraz wole tarczycowe. Inne objawy to marznięcie, zaparcia, tycie bez uzasadnionej przyczyny, podwyższony poziom cholesterolu, sucha i szorstka skóry, skłonność do depresji i zmiennych nastrojów, zmęczenie, senność, bóle stawów i mięśni, trudności z zajściem w ciążę. Są to objawy, które mogą świadczyć o innych chorobach, a wówczas rozpoznanie choroby Hashimoto odwleka się.

Choroba Hashimoto – diagnostyka

Długotrwały bezobjawowy przebieg choroby Hashimoto prowadzi do problemów z tarczycą i zwykle dopiero wówczas rozpoczyna się badanie w kierunku rozpoznania tej choroby. Wywiad lekarski, rodzinny oraz dotykowe badanie tarczycy może być przesłanką do badań laboratoryjnych. W diagnostyce choroby Hashimoto wykonuje się badanie poziom TSH, poziom hormonów FT3, FT4, stężenie przeciwciał anty-TPO-Ab oraz przeciwciał antytyreoglobulinowych. Wykonuje się również biopsję cienkoigłową oraz USG. Ocena wyników badania należy do lekarza specjalisty endokrynologa.

Choroba Hashimoto – leczenie

Leczenie choroby Hashimoto – w zasadzie nie leczy się przyczyn tej choroby, ponieważ odpowiada za nią błąd układu immunologicznego (odpornościowego), a na to nie ma leku. Leczy się skutki tej choroby, czyli najczęściej niedoczynność tarczycy (czasem nadczynność). Przyjmowanie syntetycznej tyroksyny w przypadku niedoczynności tarczycy może być konieczne do końca życia. Jak żyć z chorobą Hashimoto? Podstawa to systematyczne wizyty u endokrynologa i kontrolowanie przebiegu choroby oraz jej skutków.

Choroba Hashimoto – dieta

Nie ma szczególnych zaleceń odnośnie diety, poza ograniczeniem spożycia cukrów (słodycze). Czasami zalecana jest dieta bezglutenowa, ponieważ nietolerancja glutenu zwiększa się przy chorobie Hashimoto. Dietę bezglutenową trzeba wprowadzić tylko w przypadku współistnienia nietolerancji glutenu, w innych przypadkach jest to niepotrzebne. Trzeba zaznaczyć, że każdy przypadek musi być oceniony przez lekarza, który wyda odpowiednie zalecenia odnośnie diety.