Wpływ zepsutych zębów na nasze zdrowie

Zawartość podstrony

Zadbane zęby to nie tylko jeden z symboli piękna, ale przede wszystkim wskaźnik stanu zdrowia. Społeczeństwo skupiając się na chorobach układu krążenia i nowotworach, ignoruje istotę pielęgnowania jamy ustnej. Zepsute i zaniedbane zęby mogą doprowadzić do ciężkich powikłań, kończących się nierzadko śmiercią. Człowiek z pozoru zdrowy może wylądować w szpitalu z atakiem serca lub zatorem płucnym i dopiero wtedy okazuje się, w jak opłakanym stanie jest jego uzębienie. Ważną rolę w opiece nad ludzkim zgryzem odgrywa oczywiście dentysta. Systematyczne wizyty w gabinecie stomatologicznym, pomogą szybko wykryć wszelkie nieprawidłowości zareagować, zanim będzie za późno.

Próchnica

Ubytki w zębach to zmora Polaków. Według statystyk na próchnicę choruje nawet 95% dorosłych w naszym kraju! Te wyniki są niepokojące, szczególnie porównując je ze Skandynawią, gdzie na to samo schorzenie cierpi jedynie 15% pełnoletniej populacji. Przez dziury powstałe w zębach, bakterie pochodzące z jedzenia mogą przedostać się do miazgi zębowej, a stamtąd już prosta i szybka droga do układu krążenia. Toksyny z krwi mogą przedostawać się do narządów i powodować ich zapalenia. Innymi konsekwencjami nieleczonej próchnicy mogą być również choroby układu oddechowego, wywołane przedostaniem się bakterii z ubytków, przez nos i gardło do płuc i oskrzeli. Do nieprzyjemnych skutków próchnicy należą również uporczywe bóle głowy, zapalenia gardła oraz angina. W najgroźniejszej formie choroba może doprowadzać do wywołania sepsy i śmierci. Bywa ona również powodem rozwoju nowotworów, a kiedy drobnoustroje zaatakują stawy, doprowadzać mogą do ich zapalenia, bólu i stałych uszkodzeń.

Wady zgryzu

Nieprawidłowy rozkład zębów odbija się w niejednym aspekcie codziennego funkcjonowania. Wady zgryzu rozwijają się już w okresie dziecięcym i spowodowane są nieprawidłowym oddychaniem oraz złym układem języka w buzi. Przez to budowa szczęki zostaje zniekształcona i ma to swoje dalsze konsekwencje w dorosłym życiu. Nieprawidłowy oddech prowadzi do chrapania i bezdechów sennych. Natomiast w ich następstwie może dojść do udaru mózgu, zawału serca i poważnych chorób układów krążenia. Niedotleniony organizm gorzej się regeneruje, co powodować może obniżenie nastroju oraz problemy z koncentracją. Ma to bezpośrednie i negatywne odbicie w jakości prowadzonego życia. Dlatego tak ważnym jest, aby dbać o zgryz i już w dzieciństwie reagować na wszelkie nieprawidłowości, które w tym okresie zdecydowanie łatwiej jest naprawić niż w dorosłości.

Podstawą opieki nad zdrowym uzębieniem jest jego mycie i nitkowanie. W przestrzeniach między zębami szybko rozwijają się groźne dla życia i zdrowia bakterie, dlatego należy szybko pozbywać się resztek jedzenia.  Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym to również mądra decyzja, ponieważ w wielu sytuacjach pomocy jest nam w stanie udzielić jedynie dentysta. Wrocław nie narzeka na brak profesjonalnych gabinetów dentystycznych, dlatego warto umówić się na wizytę kontrolną już teraz.