Jak działa aparat na zęby? Sprawdź, jak aparat prostuje zęby!

Aktualnie aparaty ortodontyczne są powszechnie wykorzystywane do korekty wad zgryzu – wykorzystuje się je zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Jak aparat oddziałuje na uzębienie? Ile czasu trzeba go nosić, aby zauważyć poprawę wyglądu uśmiechu? O tym przeczytasz w naszym artykule.

Rodzaj aparatu: aparat stały a ruchomy

Na jakiej zasadzie działa aparat ortodontyczny? Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że w gabinetach ortodontycznych wykorzystuje się różne aparaty ortodontyczne – stałe i ruchome (wyjmowane). Aparaty stałe między sobą różnią się m.in. materiałem wykorzystanym do ich wykonania i sposobem umieszczenia na zębach. Przykładowo w orto.info.pl leczenie ortodontyczne może zostać przeprowadzone w oparciu o klasyczny aparat metalowy, aparat estetyczny lub zapewniający dyskretne leczenie aparat lingwalny (jest on umieszczany na zębach od strony języka i dzięki temu nie jest widoczny dla osób postronnych).

Aparaty stałe są bardziej popularne niż ruchome, mają też szersze zastosowanie. Przy ich użyciu można korygować wady zgryzu u pacjentów w różnym wieku, np. nastolatków, dorosłych czy seniorów. Z kolei aparaty ruchome najczęściej stosuje się u najmłodszych pacjentów gabinetów ortodontycznych, co jest spowodowane praktycznością – zęby wciąż rosną, a to powoduje, że ich przesuwanie jest łatwiejsze. Jak działa aparat  na zęby stały, a jak wyjmowany?

Zasada działania aparatu ortodontycznego

Zarówno ruchomy, jak i stały aparat ortodontyczny wywiera nacisk na zęby, powodując w ten sposób ich stopniowe przesuwanie się w obrębie szczęki w pożądanym kierunku. Główna różnica między stałym a ruchomym aparatem ortodontycznym sprowadza się do siły nacisku – w przypadku aparatów stałych jest ona znacznie większa. Powodem, dla którego na zęby dorosłych pacjentów trzeba oddziaływać z większą siłą, jest zakończenie wzrostu struktur kostnych. To sprawia, że przesuwanie zębów jest trudniejsze i odbywa się bardzo powoli.

Działanie aparatu ortodontycznego powoduje, że podczas przesuwania się zębów dochodzi do zmian w obrębie tkanki kostnej – dochodzi do jej zaniku w miejscu, na które ząb jest przemieszczany. Proces ten jest rozłożony w czasie i u dorosłych pacjentów trwa dłużej. Z tego względu przyjmuje się, że leczenie ortodontyczne dorosłych musi trwać ok. 2 lat. Ostatecznie jednak okres, przez który pacjent będzie korzystał z aparatu ortodontycznego, zależy głównie od rozpoznanej przez ortodontę wady zgryzu.

Dlaczego konieczne są wizyty kontrolne?

W czasie leczenia ortodontycznego pacjent musi umawiać się na regularne wizyty kontrolne w gabinecie ortodontycznym. Ma to bezpośredni związek z tym, jak działa aparat ortodontyczny. Siły, z jakimi działa aparat, muszą być systematycznie kontrolowane. Ścieżka leczenia opracowana przez ortodontę może też zakładać konieczność wprowadzenia na pewnym etapie dodatkowych sił, które będą wyzwalane choćby przez wyciągi ortodontyczne.

Aby ortodonta mógł ocenić postępy leczenia, a także upewnić się, że działanie aparatu ortodontycznego jest właściwe, niezbędne są częste wizyty w gabinecie. Ich częstotliwość zależy przy tym od rodzaju zastosowanego aparatu ortodontycznego. W przypadku klasycznych, czyli metalowych aparatów, wizyty muszą odbywać się częściej niż w przypadku dyskretnych aparatów lingwalnych. Ma to bezpośredni związek z tym, na jakiej zasadzie działa aparat ortodontyczny i jak jest zbudowany – aparat lingwalny jest wykonywany indywidualnie dla każdego pacjenta, a to z kolei oznacza, że jest on idealnie dopasowany do jego uzębienia.