Proste zęby? Prosta sprawa! Poznaj aparaty ortodontyczne na miarę Twoich potrzeb

Równe i zdrowe zęby są Twoim niedoścignionym marzeniem? Dzięki najnowszym rozwiązaniom ortodontycznym możesz skorygować swój uśmiech bez względu na wiek i stopień zaawansowania wady zgryzu. Poznaj najbardziej skuteczne rodzaje aparatów ortodontycznych i dowiedz się, który z nich najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku.

Aparaty ortodontyczne – czy każdy może je nosić?

Jeszcze niedawno można było zetknąć się z powszechnym przekonaniem, że aparaty ortodontyczne są skutecznym narzędziem leczenia wad zgryzu, tylko wśród młodych pacjentów. Dziś na szczęście ten mit został obalony i coraz częściej do gabinetów ortodontycznych zgłaszają się po pomoc starsi pacjenci. Dzięki nowoczesnym aparatom ortodontycznym również osoby które swoje nastoletnie lata mają już dawno za sobą, mogą osiągać imponujące efekty leczenia. Prawidłowo przeprowadzona terapia ortodontyczna zapobiega przedwczesnemu starzeniu się twarzy, upraszcza higienę jamy ustnej, niweluje ewentualne wady wymowy i pozwala pozbyć się nawarstwionych przez lata kompleksów. Aparaty ortodontyczne umożliwiają leczenie większości popularnych wad zgryzu, takich jak cofnięcie się żuchwy, stłoczenia zębowe, czy zęby odseparowane.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Współczesna ortodoncja oferuje mnogość różnych rodzajów aparatów ortodontycznych pozwalających na efektywne i stosunkowo szybkie prostowanie zębów. Obecnie najbardziej popularnymi i najczęściej proponowanymi przez lekarzy ortodontów rozwiązaniami są:

  • Aparaty ortodontyczne samoligaturujące – należą do aparatów stałych. Wyróżniają się unikatową budową zamków i nie wymagają zastosowania ligatur, czyli gumek chroniących łuk aparatu przed jego wypadnięciem ze szczeliny zamka. Dzięki temu aparat na zęby może skutecznie prostować zęby pacjenta przy użyciu dużo mniejszej siły niż w przypadku aparatów z zamkami klasycznymi. Powoduje to, że odczucia bólowe związane z leczeniem ortodontycznym, są u pacjenta ograniczone do minimum. Aparaty samoligaturujące nie sprawiają problemów w kwestii ich czyszczenia i utrzymania właściwej higieny jamy ustnej. Doskonale sprawdzają się nawet w przypadku skomplikowanych wad zgryzu.

  • Clear aligner – to system transparentnych nakładek ortodontycznych. Można powiedzieć, że Clear Aligner jest aparatem ortodontycznym całkowicie pozbawionym zamków i drutów. Dzięki temu jest niezwykle dyskretny i praktycznie niewidoczny. Nakładki są wykonane z miękkiego, biozgodnego tworzywa i mają trzy różne stopnie twardości. Pacjent podczas leczenia powinien stosować nakładki soft, medium i hard zgodnie z zaleceniami ortodonty, który każdorazowo, podczas comiesięcznych wizyt kontrolnych, przygotowuje nowy zestaw nakładek dostosowanych do obecnego stanu zębów pacjenta. W przypadku skomplikowanych wad zgryzu system nakładek stosuje się wraz z komplementarnymi wspomagającymi leczenie, takimi jak śruby ekpansyjne Vector 40, czy elementy Power Grip. System Clear Aligner umożliwia leczenie takich nieprawidłowości zgryzu jak stłoczenia zębowe, diastemy, wady otwarte, głębokie, czy krzyżowe.

  • Invisalign – to kolejne rozwiązanie opierające się na zastosowaniu przezroczystych nakładek na zęby. Nakładki Invisalign są wykonane z silikonu, dzięki czemu nie podrażniają delikatnej błony śluzowej jamy ustnej. Pacjent ma możliwość samodzielnego ich zdejmowania i zakładania. By osiągnąć jak najlepsze efekty, nakładki należy nosić każdego dnia przez większą część doby (około 20 – 22 godziny).  Co dwa tygodnie lekarz ortodonta przygotowuje dla pacjenta nowe nakładki. Invisalign dobrze sprawdza się w korygowaniu stłoczeń zębowych, szpar międzyzębowych, zgryzu krzyżowego, głębokiego, czy przodozgryzu. Szczegółowy opis tych aparatów znajdziesz na stronie Klinika Borczyk Katowice – ortodonta.

Jaki aparat ortodontyczny wybrać?

Najkorzystniejszy dla Ciebie rodzaj aparatu zarekomenduje Ci podczas wizyty konsultacyjnej lekarz ortodonta. Wystosowując konkretne propozycje, z pewnością będzie brał pod uwagę nie tylko rodzaj i stopień zaawansowania wady, czy Twój wiek, ale także Twoje przyzwyczajenia związane z higieną jamy ustnej oraz tryb życia, jaki prowadzisz. Aparaty samoligaturujące i systemy nakładkowe są idealnym rozwiązaniem dla osób aktywnych, czerpiących z życia pełnymi garściami i takich, które nie chcą zwracać uwagi otoczenia na przebieg procesu leczenia ich wady zgryzu.

Nie obawiaj się leczenia ortodontycznego. Jak widzisz, może ono być dyskretne i wygodne. Umów się na wizytę w gabinecie ortodontycznym i zawalcz o proste i piękne zęby.