Skuteczne sposoby na walkę z katarem

Katar jest zazwyczaj objawem infekcji wirusowej lub reakcją na alergeny. Może utrudniać oddychanie, przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu i zakłócać sen. Jak poradzić sobie z tą uciążliwą dolegliwością? Poznaj skuteczne sposoby na katar i zatkany nos, które warto wypróbować, by pozbyć się męczącego problemu.

Leki na katar, które można kupić bez recepty

Preparaty stosowane w walce z katarem mają za zadanie obkurczyć naczynia krwionośne błony śluzowej nosa, zmniejszyć obrzęk tkanek i zredukować ilość wytwarzanej wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych. Leki występują w formie tabletek, kropli i sprayów donosowych. Produkty z pierwszej grupy zwykle zawierają w sobie pseudoefedrynę lub fenylefrynę, czyli substancje udrażniające nos i ułatwiające oddychanie. Spraye i krople na katar często bazują z kolei na ksylometazolinie lub oksymetazolinie. Wspomniane leki zmniejszają przekrwienie, obrzęk i wysięk błon śluzowych nosa. Substancje odtykają niedrożny nos i zwężają naczynia krwionośne.

Dbanie o higienę nosa

Oprócz aplikowania kropli, sprayu lub przyjmowania leków na katar w tabletkach, w przypadku stanu zapalnego błony śluzowej nosa zaleca się również przepłukiwanie nosa wodą morską lub roztworem soli fizjologicznej. W ten sposób można oczyścić nos z patogenów i nadmiaru wydzieliny. Zabieg zadziała również nawilżająco na śluzówkę. Jeżeli do higieny nosa stosuje się preparaty będące roztworami hipertonicznymi, uda się osiągnąć też efekt udrożnienia dróg oddechowych. Wykorzystując zjawisko osmozy, zaaplikowane substancje zapewniają ujście wodzie znajdującej się w obrzękniętej śluzówce. Błona śluzowa obkurcza się, a to z kolei umożliwia swobodniejsze oddychanie.

Inhalacje – kolejna metoda na złagodzenie kataru

Aby poradzić sobie z katarem, warto wykonywać inhalacje parą wodną. Zabiegi pomogą zmniejszyć obrzęk śluzówki i ułatwią usunięcie nagromadzonej wydzieliny. Jak przygotować inhalacje na katar? Do miski z gorącą wodą wsypuje się sól albo wlewa się kilka kropel olejku miętowego, sosnowego albo eukaliptusowego. Zamiast wspomnianych mieszanek można przygotować napar z szałwii, tymianku lub rumianku. Przykrywając się ręcznikiem, należy nachylić się nad naczyniem i wdychać powietrze z parą wodną. Inhalacje powinny trwać od 5 do 10 minut. Można przygotować je również z użyciem profesjonalnego inhalatora.

Domowe sposoby na katar

W leczeniu kataru sprawdzają się też tradycyjne domowe sposoby na przeziębienie i katar, takie jak picie ziołowych naparów. Gorąca herbata z rumianku to znany ludowy sposób na zatkany nos. Można pić również napar z szałwii, dzikiej róży albo imbiru. Z kolei w udrożnianiu nosa pomaga spożywanie ostrych przypraw i czosnku. Podobny efekt zapewni nacieranie klatki piersiowej maścią kamforową albo innym ziołowym preparatem. Aby udrożnić nos i ułatwić sobie oddychanie, można też skropić pościel olejkami eterycznymi albo przykleić na piżamę plaster aromatyczny. W przypadku kataru ważne jest również nawilżanie powietrza. Wystarczy zastosować specjalny nawilżacz albo zawiesić na kaloryferach mokre ręczniki. Nawilżone powietrze ułatwia pozbywanie się nadmiaru wydzieliny z nosa i umożliwia swobodne oddychanie.

Aby pozbyć się uczucia cieknącego lub zatkanego nosa, warto zastosować farmakologiczne i domowe sposoby na katar. Dzięki lekom, inhalacjom i tradycyjnym metodom, dolegliwość nie będzie aż tak uciążliwa i nie przeszkodzi w normalnym funkcjonowaniu.