Jak określić odcień cery? Podpowiadamy

Jak często zdarzyło Ci się słyszeć, że kolor podkładu musi być dobrany do odcienia cery i zastanawiać się… jak go właściwie określić? To dość spore wyzwanie. Warto mu jednak stawić czoła, ponieważ dzięki temu będzie Ci znacznie łatwiej dobierać kolorystykę kosmetyków. Jak więc to zrobić? Podpowiadamy.

Czym w ogóle jest odcień cery?

Mówiąc o odcieniu cery, najczęściej ma się na myśli tonację skóry, a więc to, czy jest ona ciepła, zimna, czy neutralna. To jednak tylko jeden z dwóch parametrów, które warto określić. Drugim jest poziom jasności.

Określenie obu tych właściwości może być sporym wyzwaniem. Wbrew pozorom, wcale nie jest tak, że jeśli masz np. niebieskie oczy, to „z automatu” masz zimny odcień cery, a jeśli brązowe – to ciepły. Poza tym odcień cery zmienia się na przestrzeni roku – latem skóra opala się, a zimą blednie. W tym chaosie można się jednak odnaleźć!

Jak określić odcień cery (skóry)?

Ocenienie tego, czy Twoja skóra jest ciepła, czy zimna, jest z miarę proste. Jak to zrobić? Zastanów się:

  • w jakiej biżuterii jest Ci bardziej do twarzy: w złotej czy w srebrnej?
  • jakie kolory ubrań wyglądają na Tobie lepiej: odcienie beżu i brązu, a może szarości i delikatne pastele?
  • jaki kolor mają widoczne na skórze żyły, np. te na nadgarstku? Bliżej im do odcienia zieleni czy niebieskości?

Jeśli podczas odpowiadania składasz się bardziej ku pierwszym opcjom (złoto, beż i brąz, zieleń), prawdopodobnie Twoja cera jest ciepła. Jeśli ku drugim – zimna. A co, jeśli trudno Ci podjąć decyzję, a zapytane bliskie osoby również nie potrafią odpowiedzieć? Wówczas najprawdopodobniej Twoja skóra ma neutralne tony.

Tu jednak trzeba postawić gwiazdkę. Chociaż te próby sprawdzania odcieniu cery sprawdzają się w wielu przypadkach, czasem nie dają definitywnej odpowiedzi. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest przetestowanie podkładów w ciepłych, zimnych i neutralnych tonach.

Jaki podkład? Żółte tony, a może różowe?

Zasadniczo, ciepłe odcienie skóry to takie, które mają bardziej żółte tony, zimne wpadają w odcienie różu, a neutralne w beże. Podobne pigmenty są wykorzystywane w podkładach do twarzy. Dlatego możesz wykonać prosty test i poobserwować, jak wyglądają na Tobie kosmetyki z poszczególnych gam.

Ale uwaga! Sprawdzając, nie testuj bezpośrednio na twarzy ani na nadgarstku. Pamiętaj, że podkład ma doprowadzić do ujednolicenia koloru skóry między Twoją twarzą a szyją i dekoltem. Dlatego przy dobieraniu podkładu, a także podczas określania tonacji skóry, zaaplikuj kosmetyk na linię żuchwy i poobserwuj, jak się zachowuje.

A jakie kosmetyki testować? Jeśli chcesz sprawdzić ciepły podkład, żółte tony mają np. odcienie Golden z kolekcji Annabelle Minerals. Co ważne, w tej linii znajdziesz także wersje o czterech poziomach jasności. Dzięki temu będzie Ci łatwo dobrać idealny i zyskasz pewność, że udało się dobrze określić tonację cery.

Na koniec jeszcze jedna ważna uwaga: pamiętaj, że odcień cery zmienia się w ciągu roku. Dlatego latem może Ci być potrzebny nieco ciemniejszy podkład, ale… ciepła/zimna tonacja zazwyczaj pozostaje bez zmian. Niemniej jednak, zwłaszcza gdy nadejdzie zima, warto się krytycznym okiem przyjrzeć swoim kosmetykom kolorowym i dokonać niezbędnych zmian. Dzięki temu nie będziesz wyglądać ani za żółto, ani za różowo.