Naturalne i eko dezodoranty – czym się różnią od zwykłych?

Naturalne dezodoranty to jedno z ostatnich odkryć w świecie kosmetyków. Od kilku lat trwa moda na to, by żyć coraz bardziej ekologicznie i naturalne dezodoranty to właśnie jeden ze sposobów na życie w zgodzie z naturą, przy jednoczesnym dbaniu o swój wygląd i zdrowie.

Wpływ antyperspirantów i dezodorantów na nasze zdrowie

Według przeciwników tradycyjnych dezodorantów i antyperspirantów głoszą, iż znajdują się w nich związki glinu i parabeny, które wnikają przez skórę i reagują z naszym DNA, inicjując zmiany nowotworowe. Co najgorsze, wyniki badań amerykańskich naukowców mogą to potwierdzać. Dowiedziono bowiem, że w tkance nowotworowej pobranej z piersi znajdują się spore ilości parabenów. Co prawda nie potwierdzono szkodliwości tych związków, ale jak wiadomo – mleko się już rozlało. 

Kolejnym minusem tradycyjnych antyperspirantów jest to, że mogą one zaburzać proces termoregulacji i oczyszczania organizmu z toksyn. Te zarzuty również są wyssane z palca, gdyż stosując je pod pachami, blokujemy tylko małą część gruczołów potowych, a toksyny wydalane są głównie dzięki pracy nerek i wątroby

Największym problemem jest tlenek glinu, który dodawany jest do dezodorantów w sporych ilościach, a potwierdzone jest jego negatywne oddziaływanie na zdrowie. Jednym z dowodów na to, że sole aluminium z antyperspirantów mogą być przyczyną raka piersi, jest to, że sporo przypadków tego raka dotyczy okolicy pachy. 

Dezodoranty naturalne

Naturalne antyperspiranty i dezodoranty hamują rozmnażanie się bakterii, a także hamują nieco wytwarzanie potu. Ich minusem jest za to fakt, że nie radzą sobie z nadmierną potliwością. Wszystko ze względu na to, że w ich składzie nie znajdziemy substancji, których działanie na ludzki organizm. Na liście składników naturalnych dezodorantów znajdziemy m.in.:

  • Puder z bambusa – proszek bez zapachu, otrzymywany z ekstraktu z wnętrza łodygi bambusa rosnącego w Indiach. Puder ten jest bogaty w krzemionkę i wykazuje działanie antybakteryjne. 
  • Ałun – naturalny górski minerał składający się z soli potasu i aluminium, które nie wnikają w skórę, lecz na niej pozostają. Ałun wykazuje działanie bakteriobójcze, jest hipoalergiczny i zapobiega rozwojowi bakterii odpowiedzialnych za nieprzyjemny zapach potu. Co więcej, zwęża także ujścia gruczołów potowych, zmniejszając ogólną produkcję potu. 
  • Woda kwiatowa – Daje uczucie czystości i świeżości, odpowiada również za zapach danego dezodorantu.
  • Wyciągi i ekstrakty z roślin – Mieszanki olejów eterycznych i substancji nadających dezodorantowi niepowtarzalny zapach.

Dezodorant naturalny można także zrobić samemu. Nie jesteśmy ograniczeni do tego, by kupować go w sklepie. Najprostszym sposobem na wykonanie dezodorantu w sprayu jest zaopatrzenie się w 100 ml hydrolatu z róży damasceńskiej i łyżeczkę sody oczyszczonej. Wodę podgrzewamy i mieszamy z sodą. Tak uzyskany roztwór przelewamy do butelki z atomizerem i możemy cieszyć się własnoręcznie przygotowanym dezodorantem. Przed użyciem oczywiście należy go wstrząsnąć. 

Naturalne dezodoranty znajdziesz na stronie Mydlarni Cztery Szpaki – 4szpaki.pl/dezodoranty