Jak wybrać kosmetyki dla dzieci?
Zawartość podstrony
Skóra dziecka jest niezwykle delikatna i wrażliwa. Jej pielęgnacja wymaga stosowania wysokiej jakości kosmetyków, które nie podrażnią i nie uczulą skóry dziecka. Dlatego kosmetyki dla dzieci należy wybierać bardzo starannie.
Kosmetyki dla dzieci nie powinny zawierać niektórych składników. Dlatego przy ich zakupie zawsze trzeba zwracać uwagę na skład kosmetyków i dokładnie czytać etykiety. Zdarza się, że kosmetyki dla najmłodszych zawierają substancje uczulające. Trzeba więc uważać na wszelkie niebezpieczne konserwanty, składniki zapachowe, filtry chemiczne oraz pochodne ropy naftowej. Dotyczy to nie tylko kosmetyków, ale też proszków do prania, płynów do prania i do płukania czy chusteczek nawilżanych.
Jednym z najsilniejszych alergenów jest zapach. Dlatego dobry i bezpieczny produkt dla dziecka nie powinien pachnieć. Wiele kosmetyków dla dzieci zawiera napisy „produkty hipoalergiczne”. Nie zawsze jest to prawda. Zdarza się, że produkty hipoalergiczne zawierają silnie uczulające konserwanty i substancje zapachowe.
Krótki skład i termin ważności
Skład dobrego kosmetyku dla dzieci powinien być jak najkrótszy. Również termin ważności kosmetyków nie powinien być zbyt długi. Dobre kosmetyki dla dzieci po otwarciu pozostają świeże tylko przez kilka miesięcy.
Pamiętajmy, by w przypadku stosowania kosmetyków u najmłodszych przestrzegać zasady „im mniej tym lepiej”. Nie pozwólmy się zwieść reklamom oraz modzie na przesyt. Skóra niemowląt jest bardzo cienka, wrażliwa i delikatna, dlatego do jej pielęgnacji należy stosować tylko niezbędne produkty.
Najważniejsze kosmetyki dla dzieci
Najważniejszymi kosmetykami są płyny i mydełka do kąpieli. Należy wybierać środki jak najbardziej naturalne, bez zbędnych dodatków. Mydełka mogą mieć postać kostki, żelu lub płynu, który wlewa się bezpośrednio do wanienki z wodą.
Po kąpieli można zastosować oliwkę, mleczko lub balsam do ciała przeznaczony dla najmłodszych. Kosmetyki te powinny szybko się wchłaniać i pozostawiać skórę dziecka miękką.
Priorytet powinna stanowić higiena i pielęgnacja strefy pieluszkowej. Bardzo ważne jest zapobieganie podrażnieniom i odparzeniom, w tym celu należy używać specjalnej maści lub kremu przeciwdziałającego powstawaniu odparzeń. Szampon można zacząć stosować od drugiego miesiąca życia dziecka, wcześniej główkę dziecka należy myć tym samym preparatem, którego używamy do mycia ciała maluszka.