Opryszczka wargowa

Opryszczka wargowa to choroba, którą nosi w sobie aż 80% z nas, wywołana jest przez wirusa opryszczki wargowej – herpes simplex typ HSV-1. Prawodopodobnie choruje około połowa nosicieli, chociaż nie ma badań, które potwierdzają, dlaczego tak się dzieje.

Opryszczka wargowa nie tylko szpeci, ale te daje bardzo nieprzyjemne dolegliwości. Nie jest groźna dla zdrowia, ale wywołane przez nią powikłania są niebezpieczne. Dlatego trzeba ją leczyć i zapobiegać nawrotom.

Objawy opryszczki wargowej

  • zaczyna się bardzo niewinnie, tylko od uczucia dyskomfortu na wardze takiego jak pieczenie
  • następnego dnia w tym miejscu pojawia się już ból i zaczerwienienie, a następnie mała grudka
  • w kolejnym dniu tworzą się przeźroczyste nadżerki wypełnione pęcherzami, wypełnione bardzo przeźroczystym płynem, który wylewa się na zewnątrz – w tym płynie jest pełno wysiewanych wirusów
  • po 6-10 dniach pęcherzyki pękają, tworząc bolesne nadżerki i wylewa się z nich na zewnątrz płyn surowiczy, w którym jest pełno wysiewanych wirusów (wówczas można przenieść wirusy zakażonymi rękami np. na gałkę oczną u siebie albo przy pocałunku na innych)
  • po mniej więcej tygodniu nadżerki zaczynają wysychać, goić się i tworząc bolesne, swędzące, łatwo pękające strupki, które odpadają po pewnym czasie i jeśli są niedrapane, to nie zostawiają blizn.

W przypadku, gdy strupki są dotykane lub drapane, dochodzi dodatkowo do bakteryjnego zakażenia, co wydłuża czas leczenia i pozostawia blizny. Oczywiście nie każdy epizod musi wyglądać tak samo u wszystkich chorych. Objawy też nie muszą być u wszystkich jednakowe, bo u niektórych wcale nie powstają pęcherzyki i zasychające strupki, jest tylko swędzenie i zaczerwienienie.

Wirus może  dostać się do nerwów i zostać tam na dłużej, bo ma szczególne powinowactwo z komórkami nerwowymi. Przeczeka w zwojach czuciowych w obrębie nerwów czaszkowych albo przy kręgosłupie, aby po pobudzeniu do rozwoju znowu szybko się powtórnie namnożyć na wardze. Z danych wynika, że przeciętnie u większości chorych nosicieli wirusa powtarza się ten sam problem, co najmniej 1 raz na rok. Niestety z powodu bycia nosicielem wirusa, aż u około 1/3 cierpiących na opryszczkę, opryszczka wraca jak bumerang nawet co 2 tygodnie najczęściej w to samo miejsce.

Zarażenie wirusem opryszczki wargowej

Gdy raz złapaliśmy opryszczkę, możemy mieć z nią kłopot do końca życia dlatego, że zostajemy nosicielami jej chorobotwórczego wirusa. Możliwości zarażenia wirusem drogą kropelkową -najbardziej poprzez bezpośredni kontakt z chorym np. pocałunek, dotyk, ale też przez używanie tych samych przedmiotów higienicznych np. szczoteczek, ręczników, kubków do mycia zębów, ale też przez używanie tych samych sztućców, kubków itp.

Leczenie opryszczki wargowej

Aby osłabić objawy opryszczki należy jak najszybciej zastosować preparaty przeciwwirusowe.
Najlepiej zaopatrzyć się w aptece w preparaty sprzedawane bez recepty specjalnie dedykowane przeciwko opryszczce wargowej, są to kremy, płyny do przemywania o różnych nazwach z substancją czynną Acyclovirum, oraz tabletki, które hamują nawroty opryszczki. Należy udać się do lekarza, który oceni, czy doszło również do zakażenia bakteryjnego i trzeba włączyć leczenie preparatami i środkami z zawartością antybiotyku.