Wszystko, co musisz wiedzieć o lekach przeciwwirusowych

Wirusy wywołują wiele schorzeń. W profilaktyce i leczeniu chorób wirusowych stosuje się leki przeciwwirusowe. Wybrane z nich można kupić również bez recepty. Sprawdź, czym dokładnie są leki przeciwwirusowe, jak działają i kiedy warto je stosować.

Czym jest lek przeciwwirusowy?

Leki przeciwwirusowe to grupa farmaceutyków, które wykorzystywane są w schorzeniach wywoływanych przez wirusy. Zawarte w nich składniki aktywne przeciwdziałają rozwojowi infekcji wirusowej i pomagają w szybszym powrocie do zdrowia.

Jak działają leki przeciwwirusowe?

W lekach przeciwwirusowych stosowane są substancje aktywne o zróżnicowanym działaniu.

Leki przeciwwirusowe mogą modyfikować poniższe procesy:

  • łączenie się i wnikanie wirusów w komórki gospodarza,
  • połączenie materiału genetycznego wirusa z DNA gospodarza,
  • syntezę informacji genetycznej DNA wirusa,
  • uwalnianie się wirusa z komórek gospodarza.

Leki przeciwwirusowe – kiedy są stosowane?

Wirusy odpowiadają za różnorodne schorzenia. Niektóre z nich są niegroźne i szybko mijają, nawet wtedy, gdy nie są leczone, inne, niestety, są znacznie poważniejsze, a niekiedy nawet śmiertelne.

Najczęściej spotykane wirusy wywołują przeziębienia i grypę, które diagnozowane są przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym. Za te choroby odpowiedzialne są rinowirusy, ale również koronawirusy. Inną popularną chorobą wirusową jest opryszczka wargowa, czyli tak zwane „zimno”, którą wywołują herpeswirusy HSV-1. Za kurzajki, brodawki skórne, ale także raka szyjki macicy odpowiadają papillomawirusy, do których zalicza się wirus brodawczaka ludzkiego HPV. Rotawirusy często wywołują biegunki u dzieci i niemowląt. Groźne są także retrowirusy, które powodują AIDS (HIV) oraz wybrane nowotwory złośliwe.

Przy leczeniu powyższych schorzeń także stosowane są leki przeciwwirusowe. Dla uzyskania optymalnych efektów konieczne jest dobranie odpowiednich farmaceutyków.

Kobieta mająca katar
Zakatarzona kobieta

Jakie leki przeciwwirusowe dostępne są bez recepty?

Obecnie określone leki przeciwwirusowe można zakupić w aptekach bez recepty. Mają postać tabletek, kapsułek, maści, kremów, żeli.

Najpopularniejszym składnikiem aktywnym takich preparatów jest inozyna pranobeks, inaczej pranobeks inozyny, który oddziałuje na układ odpornościowy człowieka, poprawiając jego odpowiedź na wirusy. Stosowany jest głównie przy przeziębieniach i grypie, ale też opryszczce wargowej. Wpływa na aktywność limfocytów, czyli białych krwinek, a także hamuje syntezę wirusowej informacji genetycznej mRNA. Zawierają go m.in. Groprinosin, Neosine.

Innym popularnym związkiem jest acyklowir, który używany jest w leczeniu infekcji wirusem opryszczki pospolitej, ale również ospy wietrznej i półpaśca. Lek ten hamuje syntezę DNA wirusa i niszczy go. Popularne preparaty na opryszczkę to m.in. Zovirax, Heviran, Hascovir, Herpex, Aciclovir.

Leki przeciwwirusowe należy stosować zawsze zgodnie z ulotką lub według wskazań lekarza lub farmaceuty.