Wstydliwa dolegliwość – czym może być spowodowane nietrzymanie moczu u mężczyzn?

Czym wywołane jest nietrzymanie moczu u mężczyzn? Dlaczego panom tak trudno rozpocząć proces leczenia i przyznać się do tego wstydliwego problemu?

Nietrzymanie moczu u mężczyzn

Nietrzymanie moczu to bardzo poważna dolegliwość, która nie tylko może wiązać się z różnymi stanami chorobowymi, ale też znacząco obniża komfort życia. Co więcej, nietrzymanie moczu może dotykać kobiety, dzieci i mężczyzn – i choć ostatnia z wymienionych grup wcale nie należy do najbardziej narażonych, to właśnie u panów nietrzymanie moczu jest istotny kłopotem. Dlaczego? Otóż w tym miejscu na pierwszy plan wysuwają się zagadnienia psychospołeczne i stereotypy. Od wieków mężczyzna powinien być ostoją domu i rodziny. I choć w ostatnich latach na tej płaszczyźnie dochodzi do licznych zmian, to jednak wielu panów wciąż ma ogromne problemy z przyznaniem się do słabości – a za taką często (zupełnie zresztą błędnie) uchodzi nietrzymanie moczu u mężczyzn.

Podstawą do rozpoczęcia skutecznego leczenie jest zaakceptowanie faktu nietrzymania moczu, z czym to właśnie mężczyźni mają najczęściej kłopot. Bardzo trudno zaakceptować takie zmiany w obrębie funkcjonowania swojego ciała, szczególnie jeśli rozpoczynają się dość wcześnie. Bardzo ważne jest, aby mężczyźnie udzielić wsparcia w tym ciężkim dla niego czasie.

Nietrzymanie moczu u mężczyzn – jakie są przyczyny?

Powodów wystąpienia nietrzymania moczu u mężczyzn jest bardzo dużo, a od odpowiedniego rozpoznania przyczyny zależy dalsze postępowanie lecznicze. W przypadku panów najczęściej za nietrzymanie moczu odpowiadają rozmaite anomalie związane z prostatą, jak np. przerost prostaty, zapalenie prostaty lub nowotwór prostaty. Inne dość często spotykane przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn to:

  • infekcje układu moczowego,
  • leki, które mogą powodować częstsze oddawanie moczu,
  • czasowo osłabione mięśnie po operacji prostaty,
  • cukrzyca i niektóre choroby neurologiczne, np. Parkinson czy Alzheimer,

Warto na nieco dłużej zatrzymać się przy nietrzymaniu moczu wynikającym z problemów z prostatą. Prostatę określa się także jako gruczoł krokowy lub stercz – to organ, który pełni bardzo ważne funkcje w męskim układzie moczowo-płciowym. Sama prostata zlokalizowana jest nieco pod pęcherzem moczowym, a jej tylna część przylega także do przedniej ściany odbytu. Przez jej wnętrze przebiega cewka moczowa. Niestety po 40. roku życia w ciele mężczyzny mają miejsce przemiany hormonalne, w wyniku których prostata znacznie się powiększa. To natomiast może wywoływać nadreaktywność pęcherza oraz nietrzymanie moczu u mężczyzn. Dolegliwość ta jest nie tylko poważna ze względów zdrowotnych, ale przede wszystkim znacznie obniża komfort życia i jest powodem codziennego stresu. Jeżeli zauważysz u siebie jakiekolwiek objawy nietrzymania moczu, jak najszybciej skontaktuj się ze specjalistą.