Wysiłkowe nietrzymanie moczu – jak je leczyć?
Zawartość podstrony
Zmagasz się z niekontrolowanym popuszczaniem moczu? Nie wiesz, jak poradzić sobie z tym problemem? Dowiedz się, jak leczyć wysiłkowe nietrzymanie moczu i zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo przez cały dzień!
Czym jest wysiłkowe nietrzymanie moczu?
Wysiłkowe nietrzymanie moczu to rodzaj inkontynencji, który dotyka zdecydowanie największy odsetek kobiet. Zmaga się z nim już co piąta kobieta w wieku powyżej 20. roku życia. Polega na mimowolnym popuszczaniu moczu podczas wysiłku fizycznego. Zdarza się to nie tylko podczas ćwiczeń fizycznych, ale i kaszlu, kichnięcia czy też śmiechu.
Bezpośrednią przyczyną nietrzymania moczu jest uszkodzenie bądź znaczne osłabienie mięśni dna miednicy oraz nieprawidłowe funkcjonowanie zwieracza cewki moczowej. Na kondycję mięśni dna miednicy wpływ ma dużo czynników. Należą do nich m.in. niewłaściwa dieta, otyłość, ciąża, poród, a także zabiegi chirurgiczne w obrębie układu moczowego i rozrodczego.
Nietrzymanie moczu to problem, który w dalszym ciągu jest tematem tabu. Zdecydowana większość kobiet nie przyznaje się do niego nawet swojemu lekarzowi, pozbawiając się tym samym powrotu do normalności. Kobiety bardzo często uciekają się do niekonwencjonalnych metod radzenia sobie z tego typu dolegliwością, które bardzo często stanowią dla nich zagrożenie. Wczesna interwencja i zasięgnięcie porady specjalisty dają szansę na całkowite wyleczenie nietrzymania moczu i powrót do pełni zdrowia.
Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu?
W przypadku zaobserwowania u siebie pierwszych oznak nietrzymania moczu, warto niezwłocznie udać się do specjalisty, który będzie w stanie dopasować metody leczenia i zahamować proces pogłębiania się problemu. Metod leczenia nietrzymania moczu uzależnione są od stopnia nasilenia dolegliwości.
- Leczenie zachowawcze – to pierwszy rodzaj leczenia, który powinien zostać wdrożony po zauważeniu pierwszych oznak dolegliwości. Polega on na zmianie stylu życia – zwiększeniu aktywności fizycznej i dobraniu zdrowej diety.
- Fizykoterapia – leczenie to polega na regularnym wykonywaniu ćwiczeń, które mają na celu wzmocnienie mięśni dna miednicy, otaczających ujście pęcherza i pochwy.
- Elektrostymulacja – leczenie z wykorzystaniem impulsów wywoływanych przez umieszczenie na ciele specjalnych elektrod, które pobudzają mięśnie do pracy jednocześnie je wzmacniając.
- Leczenie farmakologiczne – najczęściej stosowane w przypadku nietrzymania moczu z naglącym parciem. W trakcie leczenia stosuje się leki, które zmniejszają napięcie pęcherza moczowego.
- Leczenie chirurgiczne – to metoda, która zalecana jest w przypadku, gdy wymienione wyżej sposoby nie przyniosły zamierzonych skutków. Zabiegi chirurgiczne polegają na podwieszeniu szyi pęcherza bądź zastosowaniu botoksu.
Środki higieniczne na nietrzymanie moczu
Nietrzymanie moczu to problem bardzo wstydliwy, który wpływa nie tylko na zdrowe fizyczne, ale i psychiczne. W obawie przed niekontrolowanym wyciekiem moczu, wiele kobiet rezygnuje z aktywności i zaszywa się w domu. Wiele produktów, które dostępne są na rynku, umożliwia normalne funkcjonowanie i zapewnienie kobietom najwyższego poziomu komfortu. Należą do nich tampony na nietrzymanie moczu URITAM. To polski i innowacyjny produkt, który umożliwia kobietom powrót do aktywnego życia bez obaw o popuszczenie. Można ich używać codziennie bądź tylko w te dni, w których potrzebny jest najwyższy poziom wygodny i bezpieczeństwa. Tampony na nietrzymanie moczu wykonane są z wysokiej jakości pianki PVA, dostępne są w kilku rozmiarach i mogą być stosowane nawet przez 12 godzin!