Na czym polega terapia falą uderzeniową?
Zawartość podstrony
W latach 80 terapia falą uderzeniową była stosowana w leczeniu kamieni nerkowych. Obecnie wykorzystywana jest w ortopedii, fizjoterapii i medycynie sportowej. Skutecznie leczy tkanki i niektóre choroby kości. Pozaustrojowa fala uderzeniowa jest definiowana jako nieuchwytna, nieelektryczna fala dźwiękowa o wysokiej energii. Pobudza krążenie krwi w problematycznym obszarze, niszczy włóknistą tkankę bliznowatą oraz stymuluje regenerację tkanek.
Przygotowanie do zabiegu
Zanim lekarz skieruje Cię na zabieg, najprawdopodobniej zleci USG lub rezonans magnetyczny. Ultradźwięki to nieinwazyjne badanie stosowane do monitorowania i diagnozowania różnych problemów zdrowotnych. Badanie ultrasonograficzne wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości do wytworzenia obrazów wnętrza ludzkiego ciała.
Rezonans magnetyczny opiera się na właściwościach magnetycznych niektórych jąder atomowych. Dobrym przykładem jest jądro wodoru (pojedynczy proton) obecne w cząsteczkach wody, a zatem we wszystkich tkankach ciała. W przeciwieństwie do niektórych technik obrazowania medycznego rezonans nie korzysta z promieniowania Roentgena ani jonizującego.
Jak to działa?
Warto pamiętać, że terapia falą uderzeniową w Ortorehasport Kraków wykorzystuje 2000-3000 pulsacyjnych fal uderzeniowych do dotkniętego obszaru. Zabieg trwa około 3-10 minut. Większość pacjentów odczuwa natychmiastową ulgę. Niektóre osoby dopiero po 4-5 zabiegach widzą rezultaty.
Specjalista będzie z Tobą współpracował. by dokładnie określić problematyczny obszar. Dzięki temu precyzyjnie nałoży substancję żelową. Dociska sondę do dotkniętego obszaru, a fale uderzeniowe są dostarczane przez skórę. Rozprzestrzeniają się w uszkodzonej tkance. Inicjują w niej reakcję podobną do stanu zapalnego. Pobudzają organizm do naturalnej reakcji poprzez zwiększenie krążenia krwi i liczby naczyń krwionośnych.
Sesje terapeutyczne
Fale uderzeniowe są odczuwane jako impulsy. Powodują dyskomfort, ale nie powinny boleć. Zazwyczaj pierwszy zabieg rozpoczyna się od niskiego poziomu intensywności. Następnie specjalista stopniowo będzie go zwiększać.
Terapia jest przeprowadzana w warunkach ambulatoryjnych. Nie wymaga żadnego rodzaju sedacji ani znieczulenia. Zwykle zabiegi wykonuje się w odstępach tygodniowych.
Co leczy terapia falą uderzeniową?
Terapia falą uderzeniową może skutecznie leczyć tkanki i kości. Najczęściej jest stosowana w przypadku:
- zapalenie powięzi podeszwy,
- ból barku,
- boczne zapalenie nadkłykcia (łokieć tenisisty),
- przyśrodkowe zapalenie nadkłykcia (łokieć golfisty),
- zapalenie ścięgien rzepki (kolano skoczka),
- zespół stresu piszczelowego (ból piszczeli),
- zapalenie ścięgna Achillesa,
- ból biodra,
- ból pięty, ostroga pięty,
- przewlekły ból szyi.
Niektórzy specjaliści łączą falą uderzeniową z praktyczną terapią manualną, na przykład uwalnianiem mięśniowo-powięziowym lub suchym igłowaniem. Istnieje kilka sytuacji, w których nie należy stosować fali uderzeniowej:
- ciąża,
- wiek (poniżej 18 roku życia),
- nowotwory złośliwe,
- zaburzenia układu nerwowego lub krążenia,
- zakażenia,
- stosowanie antykoagulantów.