Przygotowanie motoryczne. Trening dedykowany sportowcom

Jeżeli jesteś sportowcem, z pewnością zależy Ci na osiąganiu jak najlepszych rezultatów oraz poprawie dotychczasowych wyników. Jak to osiągnąć? Koniecznie trzeba zadbać o odpowiednie przygotowanie motoryczne.

przygotowanie motoryczne

Przygotowanie motoryczne – co to takiego?

Pod nazwą przygotowanie motoryczne, kryje się trening mający na celu wypracowanie doskonałej sprawności i siły mięśniowej u sportowców, zarówno tych zawodowych jak i początkujących. Celem powyższych działań jest także nauka prawidłowego i bezpiecznego uprawiania danej dyscypliny sportowej, co w konsekwencji pomaga uniknąć niebezpiecznych kontuzji stających na drodze do osiągnięcia sukcesu. Niezależnie od rodzaju dyscypliny, wyczynowcom zależy na wydobyciu poprzez trening maksymalnego potencjału organizmu, który to będzie środkiem do jak najlepszych osiągów. Osoby zdecydowane na rywalizację z najlepszymi zawodnikami świata, muszą zadbać o kompletne przygotowanie, do którego zalicza się trening techniczny i taktyczny, przysposobienie mentalne, właściwe odżywianie i suplementacja oraz przygotowanie motoryczne. Profesjonalny trening dedykowany sportowcom powinien bezwarunkowo zawierać każdy z wymienionych elementów.

Co daje dobre przygotowanie motoryczne?

Czy wiesz o tym, że możesz mieć jeszcze większy wpływ na poprawę swoich wyników sportowych? Może Ci w tym pomóc fachowa pomoc trenera przygotowania motorycznego. Zadba on o szybszy i maksymalny rozwój Twojej sprawności. Jego wkład i zaangażowanie w rozwój sportowca może mieć kolosalny wpływ na osiągnięcie przez niego sukcesu.

Jakie są podstawowe korzyści przygotowania motorycznego?

  • Większa wytrzymałość, siła, szybkość, zwinność i dynamika ruchu
  • Poprawa celności trafień
  • Rozszerzenie zakresu ruchu w stawach
  • Uniknięcie groźnych kontuzji
  • Szybsza regeneracja po ciężkim treningu
  • Udoskonalony refleks
  • Poprawa kondycji
  • Przyrost tkanki mięśniowej przy jednoczesnej utracie tkanki tłuszczowej
  • Wzmocnienie układu oddechowego oraz sercowo-naczyniowego

Zawodnik dbający o odpowiednie przygotowanie motoryczne może osiągnąć wszystkie z powyższych korzyści. Zaangażowanie i wysiłek włożony w pracę z trenerem zaowocuje poprawą wyników oraz biciem dotychczasowych rekordów.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy fachowca?

Odpowiednie przygotowanie motoryczne obejmuje trzy zasadnicze kwestie: świadomość własnego ciała, pełne wykorzystanie posiadanego potencjału oraz perfekcyjna kontrola ruchowa. Warto jednak pamiętać, iż każdy z zawodników charakteryzuje się różnymi zdolnościami, odmiennym zapotrzebowaniem czy inną historią przebytych urazów. Dodatkowe czynniki wpływające na indywidualny program treningowy to wiek, wzrost oraz waga sportowca. Osobiste podejście do każdego z nich wymaga więc fachowej wiedzy i odpowiedniego doświadczenia.

„Bardzo często w wyniku źle zaplanowanego treningu dochodzi do urazów, a to właśnie kontuzje najbardziej ograniczają osiąganie najlepszych wyników.” – wyjaśnia trener personalny Adrian Bugno.

Nieodłączny członek sztabu treningowego

Trener przygotowania motorycznego coraz częściej wchodzi w skład skutecznego sztabu treningowego. Spora ilość drużyn współpracuje z tego rodzaju fachowcami, mając na celu utrzymanie wysokiej formy przez cały sezon. Ciągły rozwój zawodników leży na sercu każdemu członkowi sztabu szkoleniowego. Sukcesy poszczególnych zawodników to wymierne korzyści dla całego zespołu. Przekonaj się sam, jak wielką moc niesie ze sobą właściwie dobrany program treningowy.