Na czym polega leczenie chorób dziąseł?

Z chorobami dziąseł, a właściwie to chorobami przyzębia zmaga się znaczna część społeczeństwa. Najłagodniejszą i zarazem najłatwiejszą do wyleczenia postacią choroby jest zapalenie dziąseł. Zbagatelizowanie problemu i zlekceważenie rozwijającego się stanu zapalnego prowadzi do zapalenia przyzębia, którego skutkiem może być nawet utrata zębów! Jakie są główne przyczyny i objawy świadczące o chorobie dziąseł? Jak przebiega leczenie chorób przyzębia?

Co jest główną przyczyną chorób dziąseł?

Najczęstszą przyczyną chorób przyzębia jest nieprawidłowa lub niedostateczna higiena jamy ustnej. Niewłaściwe mycie zębów bądź wykonywanie tej czynności zbyt rzadko skutkuje odkładaniem się warstwy bakterii oraz resztek żywności, potocznie określanych mianem płytki nazębnej. Początkowo miękki osad z czasem ulega stwardnieniu, zamieniając się w kamień nazębny. Zalegająca na powierzchni zębów płytka nazębna sprzyja rozwojowi szkodliwych bakterii przyzębia wywołujących stan zapalny. Rozprzestrzeniająca się infekcja uszkadza struktury otaczające zęby, czego wynikiem jest utrata zębów.

Inne przyczyny chorób przyzębia to wady zgryzu, zaburzenia metaboliczne, bruksizm (zgrzytanie zębami), mechaniczne uszkodzenie dziąseł, niewłaściwie wykonane uzupełnienia protetyczne, cukrzyca, niedobór witaminy z grupy B oraz witaminy C, a także stosowanie niektórych leków, w tym antybiotyków. Charakterystycznym objawem zapalenia dziąseł jest ich obrzęk, zaczerwienienie i tkliwość. Oprócz tego pacjenci często uskarżają się na nadwrażliwość zębów oraz krwawienie z dziąseł występujące w trakcie mycia zębów. W przypadku zauważenia niepokojących objawów należy natychmiast udać się do gabinetu stomatologicznego!

Choroby przyzębia – leczenie

W sytuacji, kiedy u pacjenta zostanie stwierdzony stan zapalny dziąseł, to wówczas stomatolog przystępuje do dokładnego usunięcia zalegającego kamienia przydziąsłowego i nadziąsłowego oraz płytki nazębnej. Leczenie zapalenia przyzębia jest zdecydowanie bardziej skomplikowane i czasochłonne. W tym wypadku w pierwszej kolejności dentysta również skupia się na leczeniu przeciwzapalnym, polegającym na usunięciu przyczyny choroby. Kolejnym etapem leczenia zapalenia przyzębia jest wizyta u periodontologa oraz przeprowadzenie serii zabiegów naprawczo-regeneracyjnych takich jak np. kiretaż, szynowanie, regeneracja kości, operacje płatowe itp., których celem jest naprawa uszkodzonych struktur.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Medykus.