Recesje dziąseł. Przyczyny i sposoby leczenia

Recesje dziąseł, czyli obniżenie ich brzegów, to częsty problem, który zaburza estetykę zębów oraz może powodować dolegliwości podczas jedzenia i codziennej higieny jamy ustnej. Jakie są przyczyny recesji dziąsłowych i w jaki sposób można im zapobiec lub leczyć – oto najważniejsze informacje dotyczące tego schorzenia. 

Jak rozpoznać recesję dziąseł?

Obniżenie poziomu dziąseł odsłania szyjki zęba oraz korzenie zębowe, co optycznie wydłuża zęby. Ponadto przy recesji pojawiają się charakterystyczne objawy:

  • wrażliwość zębów na temperaturę spożywanych potraw oraz dotyk, co powoduje ból przy jedzeniu i higienie jamy ustnej;
  • obrzęk oraz krwawienie dziąseł w czasie codziennej higieny;
  • wyczuwalne zagłębienie powstające w miejscu, w którym dziąsło styka się z zębem.

Zauważenie u siebie któregokolwiek z wymienionych objawów powinno skutkować szybką konsultacją z dentystą. Szybka reakcja na problemy z dziąsłami i rozpoczęcie leczenia w gabinecie dentystycznym pozwoli zapobiec ubytkom pochodzenie niepróchnicowego, jak abrazja, czyli ścieranie się powierzchni szkliwa. Równie istotne są także kwestie estetyczne oraz obniżenie nadwrażliwości zębów.

Przyczyny recesji dziąseł

Recesje dziąseł mogą być powodowane przez wiele czynników:

  • zbyt intensywne mycie zębów szczoteczką z twardym włosiem, które uszkadza szkliwo;
  • nieodpowiednia higiena jamy ustnej (mycia i nitkowania zębów), co doprowadza do nagromadzenia płytki nazębnej i pojawienia się kamienia nazębnego;
  • nacisk na dziąsła spowodowany zgrzytaniem lub zaciskaniem zębów;
  • palenie papierosów;
  • zapalenie przyzębia, w trakcie którego dziąsła mogą odsuwać się od zębów i tworzyć kieszonki. Zakażenie kieszonek powoduje z kolei uszkodzenie tkanek i kości utrzymujących zęby na miejscu, przez co rozluźniają się i zaczynają się ruszać, a w skrajnych przypadkach nawet wypadać.
  • wady zgryzu

Powody obniżania brzegów dziąseł pomoże nam ustalić dentysta, proponując jednocześnie odpowiednią metodę leczenia.

W jaki sposób leczy się recesje dziąseł?

Metody leczenia recesji dziąseł proponuje lekarz stomatolog, wybierając optymalne rozwiązanie w zależności od indywidualnych uwarunkowań. Wśród wykonywanych zabiegów znajdują się:

  • pokrycie dziąsła materiałem kompozytowym, co pozwala na obniżenie nadwrażliwości i zasłonięcie odsłoniętej części zęba;
  • wygładzenie powierzchni korzenia zęba oraz usuwanie kamienia, które przeprowadza się powyżej i poniżej linii dziąseł, co prowadzi do ujednolicenia obszaru, gdzie stykają się one z zębami. Taki zabieg przeprowadza się czasem nawet kilka razy, niekiedy w znieczuleniu miejscowym w przypadku dużej nadwrażliwości zębów;
  • zabieg chirurgiczny, który pozwala na odbudowanie zanikającego dziąsła;
  • przeszczep dziąsła stosowany w zaawansowanym stadium choroby, kiedy doszło do utraty fragmentu dziąsła. W trakcie przeszczepu wykorzystuje się fragment błony śluzowej podniebienia lub dziąsła z innej części jamy ustnej, zasłaniając nim odsłonięty korzeń zębowy;
  • metoda tunelowa – również opierająca się na przeszczepieniu dziąsła z innego miejsca w jamie ustnej i wszczepieniu jej w wykonany przez chirurga tunel, a na koniec przyszycie jej nićmi .

Po zakończeniu leczenia, miejsca w których dokonywano zabiegów mogą być w okresie gojenia w widoczny sposób przekrwione oraz nadwrażliwe na dotyk.

Stomatolodzy zalecają więc w okresie rekonwalescencji stosowanie specjalnych płynów do płukania zamiast szczoteczki, która może dodatkowo podrażniać rany. Ważne jest także spożywanie przez jakiś czas potraw niewymagających intensywnego gryzienia i o obniżonej temperaturze oraz powstrzymanie się od spożycia alkoholu oraz palenia papierosów.

Jak zapobiegać recesji dziąseł?

W zależności od przyczyny recesji, stomatolog zaleca pacjentom rozmaite sposoby na jej zapobieganie w przyszłości.

Ważne jest wdrożenie właściwych nawyków w zakresie pielęgnacji jamy ustnej, czyli szczotkowania zębów dwa razy dziennie oraz nitkowania przestrzeni międzyzębowych co najmniej raz dziennie – przypomina ekspert z warszawskiej kliniki Warsaw Dental Center, w której przeprowadza się leczenie recesji.

Jeżeli recesje dziąseł powstają w wyniku stosowania szczoteczki o zbyt twardym włosiu, dentysta może doradzić używanie szczoteczki z miękkim włosiem, która pomaga chronić szkliwo oraz dziąsła.

Najskuteczniejsze metody ochrony dziąseł przed recesją to regularne wizyty kontrolne u stomatologa oraz właściwe sposoby mycia zębów. Pozwalają one właściwie chronić zęby i dziąsła, dzięki czemu nie będzie konieczne bardziej inwazyjne leczenie.