Jaka pozycja do spania będzie najlepsza

Każdy z nas ma z pewnością swoją ulubioną pozycję snu. Niezależnie od tego, jakiego rodzaju materacu użyjemy, zwykle przyjmujemy taką samą pozycję, która gwarantuje nam szybkie zasypianie. Warto wiedzieć jednak o tym, że to jak układamy się do snu, ma przełożenie na stan naszego zdrowia i samopoczucie. Wpływa na stan kręgosłupa, ale też narządów wewnętrznych i przepływów wewnątrz organizmu. Trzeba o tym pamiętać i starać się wybierać najbezpieczniejszą wygodną pozycję. Podpowiadamy, jak kłaść się do snu, aby wstawać wypoczętym i zrelaksowanym.

Pozycja spania na materacu, a zdrowie organizmu 

Nasz sen może trwać nawet do ośmiu godzin. Przyjmując jedną pozycję, często pozostajemy w niej przynajmniej na kilkadziesiąt minut, a niekiedy nawet na kilka kolejnych godzin. Niektóre partie ciała rozluźniają się w tym czasie, podczas gdy inne cały czas podlegają uciskom. 

Jakie mogą być skutki spania w niewłaściwej dla nas pozycji? 

  • częste bóle głowy,
  • przemęczenie,
  • skurcze i bolesność karku,
  • napięcie w określonych partiach mięśni,
  • bóle brzucha,
  • pojawienie się przedwczesnych zmarszczek,
  • złe sny. 

Nawet najlepiej dopasowany do potrzeb użytkownika materac 120×190 cm nie zdziała cudów, jeśli sami wywołujemy negatywne uciski na organy wewnętrzne lub wykrzywiamy swój kręgosłup w zły sposób.

Jakich pozycji podczas snu najlepiej unikać? 

Zaleca się, aby nie sypiać zbyt często na brzuchu. Jest to często ulubiona pozycja, ale może wywoływać takie skutki, jak: 

  • bóle kręgosłupa, który znajduje się w wymuszonej, napiętej pozycji,
  • niedotlenienie organizmu,
  • dolegliwości ze strony układu pokarmowego. 

Kolejną niewskazaną pozycją jest pozycja embrionalna. Wywołuje ona wiele niepotrzebnych ucisków wewnątrz organizmu. Również układanie rąk na brzuchu sprzyja niedotlenieniu organizmu i może wywoływać problemy z krążeniem w dłoniach i ich mrowienie

Najlepsze pozycje do snu

Istnieje kilka pozycji, które zaleca się do snu, ponieważ są najbezpieczniejsze i jednocześnie pozwalają na najlepsze z możliwych ułożenie kręgosłupa. Dobrze dopasowany materac i taka pozycja to gwarancja sukcesu. Na pewno bezpieczna jest pozycja na wznak na plecach, ponieważ sprzyja rozluźnianiu się mięśni przykręgosłupowych. Także spanie na boku z wyprostowanymi nogami polecane jest przez lekarzy. Wielu ekspertów spiera się co prawda, na którym boku spać jest najbezpieczniej, aby nie wywoływać żadnych ucisków na organy, ale na pewno nie ma to dużego znaczenia. Cenne wskazówki odnośnie właściwej pozycji snu i dopasowania materaca można znaleźć na stronach producentów jak KaszmirowySen.pl, którzy pomagają też dopasować optymalne rozwiązanie dla siebie. Na pewno warto kierować się swoją wygodą, ale trzeba też pomyśleć o aspektach zdrowotnych.