Jak wybrać odpowiedni materac dla jednej dorosłej osoby?

Zakup łóżka powinien być poprzedzony zakupem materaca, a nie odwrotnie. To właśnie jego właściwości decydują o tym, czy w najbliższym czasie będziemy spali wygodnie. Dziś zastanowimy się nad wyborem optymalnego materaca dla jednej osoby. Czy materac 80×200 nie jest za mały? Czy materac dla jednej osoby powinien być twardy? Jakie rodzaje materacy są najwygodniejsze?

Materac 80×200 cm wystarczy, aby spać komfortowo

Pierwszym dylematem, przed jakim stajemy kupując materac, są jego wymiary. Osoby mieszkające samotnie dość często wybierają mieszkania o mniejszej powierzchni, w których nie zmieści się duże łóżko. Czy materac 80×200 cm nie będzie za mały dla jednej osoby pod względem szerokości? Wiele zależy od tego, w jakiej pozycji sypiamy i czy zmieniamy ją w trakcie snu. W zdecydowanej większości przypadków 80 cm szerokości w zupełności wystarczy, aby zapewnić dorosłej osobie wygodny i zdrowy sen. Zresztą ważniejsze od wymiarów są w tym kontekście inne cechy materaca.

Czy materac zawsze powinien być twardy?

Wciąż wśród wielu osób pokutuje przekonanie, że wygodny i korzystny dla zdrowia materac powinien być twardy. Nie jest to do końca prawda. Twardość materaca zależy przede wszystkim od masy ciała jego użytkownika. Im więcej kilogramów musi unieść materac, tym rzeczywiście powinien być twardszy. Nie bez powodu wszystkie materace cechują się pewną elastycznością. Gdy są zbyt twarde, możemy narazić się na bóle, a nawet zwyrodnienia kręgosłupa. Dlatego szczególnie osoby filigranowe powinny rozważyć zakup bardziej miękkiego materaca. Najlepiej wypróbować go przed zakupem albo wybrać producenta, który umożliwia zwrot materaca, jak na przykład marka Godre, z której ofertą można zapoznać się na stronie godre.pl. Najważniejsze, by po ułożeniu na plecach, biodra i kręgosłup układały się w jednej linii.

Piankowy czy sprężynowy?

Osobną kwestią stanowi rodzaj materaca. Na rynku wciąż znajdują się modele sprężynowe, jednak ich tradycyjne wersje są przestarzałe, ponieważ połączony system sprężyn wprawia łóżko w drgania przy każdym ruchu. Lepszym wyborem będą więc materace kieszeniowe, gdzie każda sprężyna działa autonomicznie i znajduje się w oddzielnej kieszeni. Do wyboru pozostają także materace piankowe, jednak tracą one popularność, ponieważ sprawdzają się raczej w przypadku dzieci o mniejszej masie ciała, jednak nie zapewniają komfortowego snu osobom dorosłym.