Dyskopatia kręgosłupa

Dyskopatia kręgosłupa

Przepuklina (Dyskopatia) kręgosłupa –  jest to właściwie przepuklina jądra miażdżystego krążka międzykręgowego. Oprócz uwarunkowań genetycznych za główna przyczynę dyskopatii uznawany jest siedzący tryb życia. Pracujemy przed komputerem i nie dbamy o właściwą pozycję siedzącą, unikamy ruchu odpoczywając w domu. Takie zachowania powodują zwiększone obciążenie kręgosłupa, które objawia się z czasem patologicznymi zmianami dysków (krążków międzykręgowych).

Dysk

Krążek międzykręgowy składa się głównie z wody, a jego zadaniem jest amortyzacja obciążeń kręgosłupa i separacja poszczególnych kręgów w celu unikania wzajemnego ocierania się. Proces chorobowy zaczyna się od odwodnienia krążka i prowadzi do uszkodzenia pierścienia włóknistego utrzymującego jądro miażdżyste we właściwym położeniu. Jeśli jądro miażdżyste wysunie się poza kręgi i może uciskać na rdzeń kręgowy lub korzenie nerwów. To powoduje ostry ból pleców, który powinien być sygnałem do wizyty u lekarza. Jeśli zaniedbamy leczenia dyskopatii, to krążek międzykręgowy przestaje spełniać swoje funkcje, nie amortyzuje obciążeń w należytym stopniu, a to prowadzi to zmian zwyrodnieniowych. Zmiany zwyrodnieniowe są o wiele trudniejsze do wyleczenia niż dyskopatia. Dyskopatię można wyleczyć poprzez zabiegi fizjoterapeutyczne i podawanie leków przeciwzapalnych w pierwszym etapie leczenia. Tylko ok. 3% przypadków kwalifikowanych jest do operacji neurochirurgicznej.

Powstawanie dyskopatii

Jedną z najważniejszych przyczyn dyskopatii jest współczesny styl życia, głównie siedzący. Pozycja siedząca bardzo obciąża niektóre partie kręgosłupa, a jeśli będzie do nieprawidłowa pozycja, to obciążenia wzrastają jeszcze bardziej. Dotyczy to nie tylko pracy, ale również odpoczynku, jazdy samochodem i wszelkich innych sytuacji. Każde nienaturalne obciążenie, na przykład przy dźwiganiu, przybliża nas do dyskopatii. Jeśli mięśnie pleców i brzucha są zbyt słabe, mamy nadwagę lub wady postawy, to szybciej może dojść do dyskopatii.

Obciążenia kręgosłupa amortyzowane są przez dysk (krążek międzykręgowy), który dodatkowo nie pozwala na bezpośrednie stykanie się kości sąsiednich kręgów. Pod obciążeniem dysk traci wodę i zmniejsza swoją objętość i elastyczność. Regeneracja dysku następuje w pozycji leżącej, kiedy odpoczywamy. Jeśli obciążenia są zbyt duże, a czas regeneracji zbyt krótki, wówczas zmiana wielkości i elastyczności jest trwała. W takich warunkach łatwiej dochodzi do uszkodzenia krążka i dyskopatii.

Leczenie dyskopatii

W razie wystąpienia objawów dyskopatii stosuje się leczenie środkami przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi (stany zapalne zazwyczaj towarzyszą dyskopatii) i odpoczynek w pozycji leżącej. W tym czasie chory powinien mieć wykonana diagnostykę (prześwietlenie i rezonans magnetyczny) i ustalony sposób leczenia. Leczenie to głównie rehabilitacja, ale po ustąpieniu silnych objawów początkowych. Bardzo ważna jest zmiana stylu życia, aktywność fizyczna prowadząca do wzmocnienia mięśni pleców i wykształcenie odpowiednich nawyków siedzenia, schylania się, podnoszenia ciężkich przedmiotów. Jeśli chory wykonuje pracę siedzącą to musi zadbać o ergonomiczne stanowisko pracy, prawidłową pozycję siedzącą i obowiązkowe przerwy w pracy.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 głosów, średnia ocen: 5,00 z 5)
Loading...