Dieta od najmłodszych lat
Zawartość podstrony
Zdrowe odżywianie to bardzo złożone zagadnienie, na które składa się wiele elementów. W dzisiejszych czasach jest to dosyć modne hasło, które często przedstawianie jest w kontekście zdrowego trybu życia opartego również na aktywności fizycznej.
Zdrowe odżywianie to bardzo złożone zagadnienie, na które składa się wiele elementów. W dzisiejszych czasach jest to dosyć modne hasło, które często przedstawianie jest w kontekście zdrowego trybu życia opartego również na aktywności fizycznej. Mimo wielu akcji reklamowych z wizerunkiem znanych aktorów, sportowców nasze społeczeństwo z każdym rokiem staje się coraz tęższe. Dzieci od najmłodszych lat przyzwyczajane są do spożywania słodyczy, fast-foodów lub napojów kolorowych. Spędzanie wolnego czasu zamiast na zewnątrz, kończy się przed ekranem ulubionej gry lub serialu. Problem ten dotyczy nie tylko naszego kraju, lecz każdego. Niekiedy dopiero wkraczając w dorosłe życie, osoby zdają sobie sprawę z konieczności zmiany nawyków żywieniowych oraz zwiększenia aktywności fizycznej.
Jakie dania przygotowywać
Dla każdego rodzica przekonanie najmłodszych do zdrowych nawyków żywieniowych jest trudnym zadaniem. Podstawą jest tutaj odpowiedni przykład ze strony dorosłych. Dzieci bardzo często obserwują, a następnie naśladują starszych. Dania, które przygotowujemy dla młodego pokolenia powinny być urozmaicone. Nawet ulubiona potrawa, podawana zbyt często może ulec znudzeniu. Wybierajmy ciekawe formy dań, które będą stanowić element zaskoczenia. Przykładem może być kasza jęczmienna, która zawiera cenny błonnik, cynk oraz skrobię. Składnik ten doskonale sprawdzi się z daniami mięsnymi lub warzywami. Innym proponowanym produktem jest pęczak, czyli kasza, która charakteryzuje się gruboziarnistą budową. Produkt ten jest chętnie wybierany przez sportowców, ponieważ na długi okres potrafi zapewnić uczucie sytości. Składnik ten, możemy wykorzystać przygotowując różnorodne sałatki lub gulasze.
Jak zachęcić dzieci do zdrowego trybu życia
Jest to problematyczne zagadnienie, na które składa się wiele czynników. Całkowite wykluczenie słodyczy lub dań typu fast-food jest mało prawdopodobne. Warto budować długotrwałe nawyki, które docelowo przekonają najmłodszych do zdrowych zasad żywieniowych. Starajmy się przygotowywać dania, które nawiązują smakiem do tych ulubionych wśród naszych dzieci. Najmłodsi lubią kierować się przykładami, dlatego możemy posłużyć się postacią ulubionego piłkarza, jeśli ma to ich przekonać do danego dania. Wynagradzajmy, jeśli dzieci entuzjastycznie zjadają przygotowane posiłki. Słowa pochwały mogą pełnić w tym przypadku element motywacyjny. Nie ograniczajmy się jedynie do ściśle określonych, dietetycznych dań. Sporadycznie zjedzmy przykładowo pizzę. Docelowo jednak starajmy przekonać się najmłodszych, że dieta to nie tylko pewien okres, lecz styl życia na długie lata.