Otyłość wśród dzieci i młodzieży

Otyłość wśród dzieci i młodzieży to coraz częściej spotykany problem, którego źródeł upatruje się przede wszystkim w czynnikach środowiskowych i stylu życia. Nieodpowiednia dieta, brak aktywności fizycznej i nieprawidłowe wzorce to główne przyczyny nadwagi i otyłości.

Jak rozpoznać nadwagę i otyłość?

Rozpoznanie otyłości nie opiera się wyłącznie na samym stwierdzeniu, że dziecko ma nadmiar tkanki tłuszczowej. Diagnozę powinno się postawić po przeprowadzeniu prostych badań. W pierwszej kolejności należy poznać masę ciała i wzrost dziecka, a otrzymane wartości porównać z siatkami centylowymi odpowiednimi do wieku. Innym sposobem jest obliczenie wskaźnika masy ciała, czyli BMI. W tym celu przydatny jest internetowy kalkulator wagi. Otrzymane wartości również należy nanieść na siatkę centylową.

Przyczyny nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży

Na przyczyny nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży składa się kilka czynników. Pod uwagę bierze się genetyczne skłonności do tycia, nieprawidłowe wzorce zachowań oraz niezdrowy tryb życia. Na wystąpienie problemu narażone są szczególnie te osoby, u których wszystkie wyżej wymienione czynniki nakładają się na siebie.

W przypadku niezdrowego trybu życia największe znaczenie mają brak aktywności fizycznej i nieprawidłowa dieta. Dzieci coraz więcej czasu spędzają przed komputerem lub telewizorem. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego niecałe 28% nastolatków przyznaje się do tego, że regularnie uprawia wysiłek fizyczny.

Istotną przyczyną nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży jest też nieprawidłowa dieta. Problemem jest spożywanie ilości kalorii, która znacznie przewyższa zapotrzebowanie organizmu. Do tego dochodzą słone przekąski, słodycze, słodzone napoje, produkty przetworzone oraz dania typu instant i fast-food. W jadłospisie brakuje natomiast świeżych warzyw i owoców, produktów pełnoziarnistych i zdrowych tłuszczów pochodzenia roślinnego. Poważnym błędem jest także rezygnowanie ze śniadania. W wyniku takiego działania organizm otrzymuje sygnał, aby magazynować kalorie, które zostaną mu dostarczone wraz z wieczornym posiłkiem.

Do rozwoju nadwagi i otyłości u dzieci przyczyniają się także dorośli. Ryzyko wystąpienia nieprawidłowości wzrasta aż o 70%, jeżeli rodzice dziecka sami odżywiają się niezdrowo, rezygnują z aktywności fizycznej lub cierpią na nadmiar tkanki tłuszczowej.

Powikłania otyłości u dzieci i młodzieży

Nadwaga i otyłość u dzieci poważnie odbija się na zdrowiu. Osoby z nieprawidłową masą ciała są narażone na wystąpienie w przyszłości:

Nadwaga i otyłość wpływa ponadto na zdrowie psychiczne. Nadmiar tkanki tłuszczowej może wiązać się z odrzuceniem i wyśmiewaniem przez rówieśników, co przekłada się na samoocenę i poczucie własnej wartości.