Cierpisz na uciążliwe alergie? Sprawdź, jak się chronić przed dokuczliwymi objawami!

Roztocza obecne w naszych domach są jedną z najczęstszych przyczyn nieżytu nosa. Ich działanie niekorzystnie więc wpływa na nasze zdrowie, dlatego warto szukać wszelkich sposobów na ich pozbycie się. Jest to również ważne wtedy, gdy wśród domowników jest małe dziecko, ponieważ jeśli będzie ono narażone w pierwszym roku swojego życia na ich obecność, to może to zaowocować alergią na całe życie.

Roztocza – czym są i gdzie występują?

Roztoczami nazywamy niedużych rozmiarów pasożyty, które szczególnie upodobały sobie ciepłe i wilgotne pomieszczenia. Niestety są obecne w naszych mieszkaniach i domach, a ślady ich obecności można zauważyć na przykład na łóżku. Są one jednak na tyle małe, że nie da się ich dopatrzyć gołym okiem. Poniżej znajdziesz krótkie ich zróżnicowanie wraz z opisem:

  • Dermatophagoides farinae, Dermatophagoides pteronyssinus –  ten rodzaj roztoczy obecny jest w dywanach, poduszkach, materacach, łóżkach i zabawkach pluszowych.
  • Lepidoglyphus destructor, Tyrophagus putrescentiae, Acarus siro (roztocze spiżarniane) –najczęściej spotykane  są w składach żywności, kurzu domowym, paszy dla zwierząt i sianie.

Czym odżywiają się roztocza?

Pasożyty te bardzo lubią szukać miejsca w naszych domach, bo znajdują w nich bez większego trudu pokarmu. Ich głównym źródeł pożywienia jest naskórek, a także pyłki roślin oraz resztki jedzenia. Ze względu na ich upodobania kulinarne i środowiskowe, można je najczęściej spotkać w meblach tapicerowanych, na wykładzinach oraz miejscach do spania

Co można zrobić samemu, żeby się ich pozbyć?

Podstawowe czynności, które można wykonać samodzielne w celu usunięcia źródła problemu, są naprawdę bardzo proste do przeprowadzenia. Warto wpoić sobie i nabrać nawyku do codziennego sprzątania swojego domu. Wycieranie kurzu to absolutna konieczność. Nie zapominaj także o regularnym wietrzeniu pomieszczeń nawet w okresie jesienno-zimowym. Nie bagatelizuj również roli, jaką odgrywa systematyczne pranie pościeli, koców i ręczników – w nich może również gromadzić się sporo roztoczy. Jeśli wśród domowników są dzieci, ważne jest również wypranie ich pluszowych zabawek. 

Po czym poznać uczulenie na roztocza kurzu domowego?

Jak już wspomnieliśmy, ważne jest regularne wietrzenie mieszkań również w okresie jesienno-zimowym, ponieważ najczęściej to wtedy ze względu na nieuchylanie okien, nasilają się osobom uczulonym objawy. Do częstych symptomów alergii na roztocza kurzu domowego należą: ból głowy, zatkany nos i wysypka. 

Rozwiąż problem profesjonalnie 

Możesz do tematu podejść kompleksowo i skorzystać z pomocy specjalistycznej firmy zajmującej się usuwaniem alergenów. Skuteczną i proekologiczną metodą jest usuwanie kurzu domowego poprzez ozonowanie powietrza w domu. Zaletą tego rozwiązania jest to, że pozwala na usunięcie chorobotwórczych drobnoustrojów i alergenów, poprawiając jakość powietrza, a przy tym nie powodując szkód w wyposażeniu mieszkania.