Wapno na alergię – czy faktycznie działa?
Zawartość podstrony
Pierwsze objawy uczulenia sprawiają, że wielu z nas sięga po wapno. Wierzymy w to, że jest to skuteczny i bezpieczny specyfik na alergię, który złagodzi jej objawy. Czy rzeczywiście tak jest? Sprawdźmy.
Świąd, wysypka albo łzawienie oczu – tak objawia się alergia. Kiedy zauważymy u siebie objawy uczuleniowe, próbujemy złagodzić je, zażywając wapno. Powszechnie uważa się, że to pomoże. Okazuje się jednak, że to nieprawda.
To wapń, a nie wapno! Kiedy jest nam potrzebne?
Wapnem potocznie, ale błędnie, nazywamy wapń (Calcium, Ca). Ten pierwiastek chemiczny znajduje się też w naszym organizmie, gdzie odpowiada m.in. za właściwy rozwój układu kostnego czy pracę mięśni. Możemy go też nabyć w aptece, gdzie jest dostępny pod wieloma postaciami, z których najpopularniejszą są tabletki musujące. Suplementacja wapnia jest uzasadniona m.in. w trakcie intensywnego wzrostu, w okresie ciąży i laktacji oraz u chorych na osteoporozę. Czy jest sens brać wapno na alergię? Okazuje się, że niekoniecznie.
Kwestię tę porusza Mama Bez Recepty, opisując prowadzone na ten temat badania. Chociaż z eksperymentów prowadzonych w latach 90. wynikało, że wapno może pomagać w łagodzeniu alergii, przeczą temu jednak nowsze badania, prowadzone w 2017 roku. Uczestników badania podzielono na dwie grupy – jednej podawano wapno na objawy alergii, a drugiej – placebo. Okazało się, że nie było istotnej różnicy w ustępowaniu objawów uczulenia pomiędzy dwoma grupami.
Wapń na alergię? Zapomnij o tym i sięgnij po leki
Skoro wapń nie ma działania alergicznego, nie ma sensu zażywać go, gdy wystąpią objawy uczulenia. Warto zmienić w tej kwestii swoje przyzwyczajenia i zrezygnować z wapna na alergię nie tylko ze względu na brak skuteczności. Wapń nie pozostaje obojętny dla naszego organizmu i innych leków, które zażywamy – może wchodzić z nimi w interakcje i osłabiać ich wchłanianie, przez co ich działanie będzie słabsze.
Chcąc rzeczywiście złagodzić objawy alergii należy sięgnąć po leki antyhistaminowe. Hamują one działanie histaminy, która jest uwalniana w organizmie w trakcie kontaktu z alergenem i odpowiada za większość nieprzyjemnych objawów uczulenia. W aptekach są dostępne bez recepty leki przeciwhistaminowe, jednak należy pamiętać o tym, że te z I generacji mogą powodować senność i inne działania niepożądane, przez co nie należy prowadzić po nich samochodu ani obsługiwać maszyn. Tych nieprzyjemnych skutków ubocznych możemy uniknąć sięgając po leki antyhistaminowe II generacji, które nie znajdują jednak zastosowania w nagłych reakcjach alergicznych, bo nie działają natychmiastowo na objawy alergii.
O tym, że to leki przeciwhistaminowe, a nie wapno są skutecznym sposobem na objawy alergii, pisze też Mama Bez Recepty, która z wykształcenia jest magistrem farmacji. Należy pamiętać także o tym, że w razie pojawienia się objawów alergii powinniśmy skontaktować się z lekarzem. Leki przeciwhistaminowe bez recepty pomogą nam jednak złagodzić objawy uczulenia do czasu wizyty w przychodni.