Stomatologia i chirurgia stomatologiczna

Odpowiednia higiena oraz regularna opieka stomatologiczna to kluczowe metody dbania o zdrowie i wygląd naszego uśmiechu.

Działania profilaktyczne 

Podstawą zachowania zdrowia jamy ustnej jest oczywiście prawidłowa higiena. Minimum to szczotkowanie dwa razy dziennie, które warto uzupełnić o nitkowanie przestrzeni międzyzębowych. Pozwala to na dokładniejsze usuwanie płytki nazębnej i powstrzymuje powstawanie kamienia nazębnego. 

Warto wykonywać przegląd raz w roku. Dzięki temu ewentualne procesy chorobotwórcze zostaną zauważone na wczesnym etapie, co znacząco ułatwia leczenie. Stomatologia profilaktyczna oferuje zabieg higienizacji, który obejmuje skalingusuwanie kamienia nazębnego, oraz piaskowanie. To optymalne dopełnienie codziennej pielęgnacji jamy ustnej.

Stomatologia zachowawcza

Niestety, nawet dbając o jamę ustną, może dojść do uszkodzenia zęba lub wdania się próchnicy. W takich sytuacjach, jeśli szybko zareagujemy, wystarczy usunąć zmienioną miazgę i zastosować wypełnienie chorego zęba. W zależności od rozmiaru ubytku, czasami tego typu zabieg można wykonać nawet bez znieczulenia. Oczywiście wszystko pozostaje do decyzji pacjenta. 

Nie należy czekać z bólem zęba. Sytuacja będzie się tylko pogarszać. Warto od razu udać się do specjalisty, który zbada sytuację i oceni, co należy zmienić. Szybka reakcja może sprawić, że zamiast ingerencji chirurga stomatologa, skończy się na czyszczeniu. Niezależnie jednak od tego, jaki zabieg będzie konieczny – ważne jest, by zdecydować się na wizytę u profesjonalisty.

W przypadku poważniejszych ubytków, wykonuje się leczenie kanałowe pod mikroskopem, podczas którego oprócz miazgi leczy się również kanał zębowy. 

Chirurgia stomatologiczna 

Czasami konieczna jest ekstrakcja zęba. Tego typu zabiegi wykonuje chirurg stomatolog. W ramach przygotowania do zabiegu wykonuje się zdjęcie RTG, by zobaczyć ułożenie korzeni. Następnie dokonuje się ekstrakcji w znieczuleniu, dokładny przebieg zależy od wielkości zęba i jego ustawienia. 

W ramach chirurgii stomatologicznej wykonuje się również takie zabiegi jak wyłuszczenie torbieli, wycięcie wędzidełka, wydłużenie korony klinicznej czy augmentacja kości. 

Kompleksową opiekę oferuje dentysta chirurg z okolic Mielca przyjmujący w Estident Clinic.