Tłuszczak – przyczyny, usuwanie

Tłuszczak to zmiana skórna w postaci guzków znajdujących się pod skórą, które są miękkie w dotyku, bezbolesne a skóra nad nim jest zmieniona. Jest to ograniczone nagromadzenie tkanki tłuszczowej o charakterze łagodnego nowotworu. Tłuszczaki mogą być pojedyncze lub mnogie (zwłaszcza u osób predestynowanych) i zawsze wychodzą z dojrzałej tkanki tłuszczowej. Tłuszczaki to guzy uszypułkowane lub na szerokiej podstawie, często o budowie zrazikowej, przesuwają się wraz ze skórą w stosunku do podłoża. Tłuszczak umiejscawia się zazwyczaj w tkance podskórnej, ale może uciskać na otaczające go narządy, nerwy i tkanki. Tłuszczak rozwija się zwykle na plecach, tułowiu, kończynach, pod pachami, na łopatkach, a także na pośladkach. Najczęściej rozwija się u osób dojrzałych w wieku między 40 a 60 rokiem życia, chociaż zdarza się i u ludzi młodszych, a nawet dzieci.

Tłuszczaki to zmiany najczęściej małe (ok. 2 cm, ale może mieć wielkość do 6 cm, czasem nawet kilkunastu), rośnie powoli i jest przeważnie niegroźny dla zdrowia. Każda zmiana na skórze najczęściej budzi obawy, że jest to zmiana nowotworowa. Obawy te, to nic złego, zwłaszcza że taka zmiana na naszej skórze powinna być skonsultowana z lekarzem. Wskazania do usunięcia chirurgicznego tłuszczaka są najczęściej typowo estetyczne, bo duże tłuszczaki wyglądają źle i mogą przeszkadzać pacjentowi, jeżeli są w widocznym miejscu.

Leczenie tłuszczaków jest najczęściej operacyjne, po usunięcia tłuszczaka w całości wykonywane jest badanie histopatologiczne. Tłuszczak usunięty chirurgicznie nie odrasta, ale nie znaczy to, że nie pojawi się w innym miejscu. Istnieje metoda częściowego pozbycia się tłuszczaka tzn. ostrzykiwanie miejscowo glikokortykoidami możne to doprowadzić do zmniejszenia zmiany, ale czasem nie przyniesie efektu, a czasem trzeba powtórzyć ten zabieg (o tym decyduje lekarz). Czasem stosuje się miejscowe odsysanie zawartości tłuszczaka za pomocą igły ze strzykawką, ale ta metoda jest najmniej skuteczna.

Przyczyny powstawania tłuszczaków nie są do końca ustalone, mogą mieć podłoże genetyczne. Istnieją dane, które sugerują, że na powstawanie tłuszczaków mogą mieć wpływ mechanizmy zapalne oraz udział pewnych cząsteczek wydzielanych przez komórki układu immunologicznego. Działanie to następuje poprzez pobudzanie wzrostu i podziałów zdrowych komórek, które magazynują i syntetyzują tłuszcze. Te hipotezy nie zostały do końca potwierdzone. Podsumowując – zapobieganie tłuszczakom nie jest łatwe, ponieważ do końca nie poznano przyczyn ich występowania.