Rak jajnika
Zawartość podstrony
Rak jajnika jest szóstym co do częstotliwości występowania nowotworem złośliwym u kobiet. Występuje w każdym wieku, ale najczęściej narażone są na niego kobiety w wieku 40-70 lat, zwłaszcza po 50 roku życia.
Objawy raka jajnika
Rak jajnika to bardzo trudny problem zdrowotny dla ginekologii i onkologii. Objawy raka jajnika są najczęściej bardzo niejednoznaczne i mają nieswoisty charakter. Objawy raka jajnika nie dają się we znaki pacjentce w początkowym stadium, kiedy to nowotwór nie rozrósł się poza jajnik. Z tego powodu rak jajnika najczęściej jest wykrywany późno, kiedy to już są objawy świadczące o bardzo zaawansowanym jego stadium.
Bardzo często objawy, które towarzyszą temu schorzeniu, wskazują na schorzenia układu pokarmowego i w tym kierunku przeprowadza się diagnostykę i leczenie.
Objawy raka jajnika
- dolegliwości uciskowe, zaparcia, wzdęcia
- uczucia pełności w brzuchu
- bóle w nadbrzuszu
- szybkie uczucie pełności w trakcie jedzenia
- zwiększenie objętości brzucha
- zmiana częstotliwości oddawania moczu
- wodobrzusze
- brak apetytu
- nietolerancja pokarmowa
- brak łaknienia
- nudności, wymioty z atakami bólu miednicy
- obrzęk nóg
- zdarzają się nerwobóle ud, okolicy kulszowej lub pachwinowej
- bardzo rzadko występują krwawienia z dróg rodnych
Przy mocno zaawansowanej postaci raka pojawiają się objawy wyniszczenia nowotworowego (zaostrzenie rysów twarzy).
Niestety wykrycie tego nowotworu następuje w ok. 70% przypadków dopiero w III lub IV stopniu zaawansowania i mają najczęściej charakter zupełnie przypadkowy.
Wykrywanie i diagnostyka raka jajnika
Przy każdym nawet najmniejszym podejrzeniu guza jajnika należy niezwłocznie udać się do ginekologa. Lekarz w czasie badania przez pochwę i przez odbyt jest w stanie wykryć powiększenie jajników, zleca wówczas wykonanie USG przez brzusznego i dopochwowego. Zmiana stwierdzona w czasie badania może być łagodna – torbiel lub złośliwa, czyli guz.
W uzasadnionych przypadkach może zlecić wykonanie tomografu komputerowej oraz rezonansu magnetycznego.
W przypadku wodobrzusza można wykonać punkcję jamy otrzewnowej w celu pobrania płynu i wykonania badania cytologicznego.
Wykonuje się badanie stężenia markerów nowotworowych w surowicy krwi (C125). Specjalny test wykrywa w surowicy krwi białka, które produkują komórki raka jajnika (chociaż to badanie nie może być jedynym badaniem, bo może mieć powiększony poziom przy innych schorzeniach w jamie brzusznej, a także przy endometriozie).
Leczenie raka jajnika
Podstawowe leczenie to operacja, podczas której usuwa się cały guz nowotworowy, gdy jest on w stadium I nie jest potrzebna chemioterapia, jeżeli w stadium II to chemioterapia. Przy operacji guza w stadium II i IV usuwa się macicę wraz z przydatkami, dodatkowo chemioterapia a czasem radioterapia.
Przyczyny raka jajnika
Nie są do końca znane, wiele wskazuje na uwarunkowania genetyczne, częściej chorują kobiety, u których w rodzinie występował nowotwór jajnika (im bliższe pokrewieństwo, tym większe prawdopodobieństwo).
W ostatnim okresie stwierdza się mniejsza zapadalność na choroby jajnika u kobiet z cyklami bezowulacyjnymi (również stosujące hormonalną antykoncepcję) i tych, które nie rodziły
Profilaktyka raka jajnika
Regularne badania kontrolne u ginekologa. Unikać palenia papierosów, naświetlenia promieniowaniem RTG i unikanie narażenia na substancje rakotwórcze.