Najpopularniejsze choroby urologiczne

Urologia to dziedzina medycyny, której myślą przewodnią jest poznanie budowy i funkcjonowania układu moczowego oraz wszystkich narządów z nim powiązanym.

Urologia to dziedzina medycyny, której myślą przewodnią jest poznanie budowy i funkcjonowania układu moczowego oraz wszystkich narządów z nim powiązanym. Coraz powszechniej mówi się właśnie o nieprawidłowościach, jakie występują czy to w pęcherzu, w cewce moczowej, czy moczowodach bądź prostacie. Jest to oczywiście dobra wiadomość, gdyż nawet co czwarty diagnozowany nowotwór jest nowotworem urologicznym.

Nadal zdarzają się osoby, które wstydzą się tego tematu i nie chodzą do urologa na badania kontrolne. Jest to duży błąd, gdyż istnieje wiele schorzeń, które mogą znacząco obniżyć komfort naszego życia, a nawet mu zagrozić.

Choroby urologiczne – co nam grozi?

Bagatelizowanie problemów związanych z oddawaniem moczu czy przeróżnego bólu w okolicach narządów płciowych może doprowadzić do wielu dolegliwości. Z tego powodu zalecane jest, aby z każdym problemem, który może wskazywać na schorzenia związane z układem moczowym czy moczopłciowym, udać się do urologa.

Nieleczenie objawów może doprowadzić do rozwinięcia choroby nerek, choroby pęcherza moczowego i cewki moczowej oraz wielu poważniejszych problemów, w tym raka nerki czy prostaty bądź innych nowotworów.

Z jakimi dolegliwościami pacjenci najczęściej się zgłaszają?

Bardzo często mężczyźni zgłaszający się do urologa skarżą się na osłabienie strumienia moczu czy mają bóle czy obrzęk jąder. Obie płcie natomiast odwiedzają urologa za każdym razem, kiedy zauważą nieprawidłowości związane z funkcjonowaniem układu moczowego. Mowa tutaj przede wszystkim o problemach z oddawaniem moczu bądź z jego trzymaniem. Jeśli jednak zauważymy jeszcze inne, nawet poważniejsze objawy, powinniśmy czym prędzej udać się do lekarza rodzinnego po skierowanie, a następnie umówić wizytę z urologiem. Oczywiście w przypadku prywatnego leczenia, wcześniejsza wizyta u lekarza rodzinnego nie będzie wymagana.

Choroby urologiczne objawy

Jakie dokładnie objawy wskazują chorobę urologiczną? Istnieje oczywiście wiele różnych symptomów, które oznaczać mogą schorzenia urologiczne. Oprócz wyżej wspomnianych, należy również uważać na następujące objawy:

  • Ból przy oddawaniu moczu – wskazywać to może na zakażenie układu moczowego bądź w przypadku mężczyzn na zakażenie przenoszone drogą płciową;
  • Zmiana barwy moczukrew bądź ropa w moczu czy odbarwienia mogą być rezultatem problemów nerkowych bądź pęcherzowych (w tym nowotworów), ale może to być również spowodowane przez przyjmowanie niektórych leków;
  • Parcie na pęcherz – uczucie to może być naturalnym odruchem podczas stosunku, jednakże może to być spowodowane również wypadnięciem macicy, rzeżączką czy innymi infekcjami. W przypadku mężczyzn, oznaczać to może również problemy z prostatą.

Choroby urologiczne mężczyzn a kobiet

Bardzo często mówi się, że urolog to lekarz zajmujący się jedynie problemami męskimi. Nic bardziej mylnego. Do urologa chodzą również kobiety, które mają problemy z układem moczowym. W przypadku mężczyzn układ moczowy jest powiązany z układem płciowym, a więc to właśnie urolog zajmować się będzie problemami z potencją.

Artykuł skonsultowany z urologiem dr Adamem Michalskim.