Monowizja sposobem na starczowzroczność

Starczowzroczność (z łac. presbyopia) to problem, który prędzej czy później pojawi się u prawie każdego z nas. Czy można jakoś zaradzić pogorszaniu się widzenia w przyszłości? Okazuje się, że współczesna medycyna ma na to swoje sposoby. Zapraszamy do lektury!

Na czym polega starczowzroczność?

Nie jest żadną tajemnicą, że u większości osób w okolicy 40-50. roku życia wzrok ulega wyraźnemu pogorszeniu. Być może znasz kogoś takiego, a może sam jesteś w podobnej sytuacji? Te kłopoty z ostrym widzeniem są związane z naturalnie występującym procesem starczowzroczności.

Około 45. roku życia stopniowo spada zdolność naszych oczu do akomodacji. W normalnych warunkach akomodacja służy nam do „łapania” ostrości, gdy patrzymy z bliska; pomaga również dobrze widzieć w dal. Wraz z wiekiem odpowiedzialne za to mięśnie słabną, a soczewka w oku traci swoją elastyczność. Problematyczne staje się więc czytanie, wykonywanie drobnych manualnych czynności… i w pewnym momencie większość z nas potrzebuje okularów, aby dobrze widzieć z bliska. Popularnie nazywa się je właśnie szkłami „do czytania” – a ich zadaniem jest zastąpienie akomodacji podczas patrzenia z bliska.

Co to jest monowizja?

Osoby, które oprócz starczowzroczności mają też inną wadę wzroku, zwykle muszą używać dwóch (lub więcej) par okularów – jednych do czytania, drugich do patrzenia w dal. Na dłuższą metę jest to dosyć męczące. Dla takich pacjentów (a także dla osób z samą tylko prezbiopią) ciekawym rozwiązaniem jest monowizja.

Dowiedz się więcej →https://vidiummedica.pl/monowizja-rozwiazanie-szyte-na-miare/

Monowizja to – najprościej mówiąc – korekcja wzroku z założeniem, że jedno oko „nastawia się” do dali, a drugie do bliży. W praktyce oznacza to takie skorygowanie (lub „przekorygowanie”) wady, by jedno oko było lekko krótkowzroczne. To sprawdzona i w pełni odwracalna metoda, pozwalająca na ostre widzenie bez konieczności korzystania z okularów!

Obecnie wyróżniamy 3 stopnie monowizji:

  • Mikromonowizję – „bliskie” oko ma do -0,75 dioptrii;
  • Minimonowizję – „bliskie” oko ma od -0,75 do -1,25 dioptrii;
  • Monowizję – „bliskie” oko ma od -1,25 do -2,5 dioptrii.

Oczywiście przed podjęciem ostatecznej decyzji o zastosowaniu monowizji wykonuje się indywidualne testy i badania kwalifikacyjne, które m.in. symulują wyniki zabiegu i pozwalają ocenić jak pacjent poradzi sobie z różnym „nastawieniem” oczu – dzięki temu możemy wcześniej upewnić się, czy monowizja będzie dla nas komfortowym rozwiązaniem.

Korekcja wzroku laserem – czy to bezpieczne?

Monowizja może być zastosowana podczas laserowej korekcji wzroku, czyli najpopularniejszej obecnie metody usuwania wad widzenia. Każdego dnia na całym świecie wykonuje się tysiące takich zabiegów. Ich istota polega na wymodelowaniu powierzchni rogówki przez wiązkę lasera – dzięki temu światło wpadające do oka może trafiać precyzyjnie na siatkówkę, a pacjent odzyskuje ostre widzenie.

Oto największe zalety laserowej korekcji wzroku:

  • Jest bardzo krótka – zabieg trwa tylko kilkanaście minut;
  • Charakteryzuje się wysoką skutecznością – obecnie pozwala na korekcję do 6 dioptrii astygmatyzmu, + 6 dioptrii nadwzroczności i do -12 dioptrii krótkowzroczności;
  • Jest całkowicie bezbolesna – dzięki zastosowaniu miejscowego znieczulenia;
  • Można ją wykonać w warunkach ambulatoryjnych – a zatem w tym samym dniu przyjść do kliniki, skorzystać z zabiegu i wrócić do domu;
  • Jest bardzo bezpieczna– stosuje się nowoczesne systemy zabezpieczające, które w trakcie zabiegu m.in. na bieżąco monitorują pozycję gałki ocznej pacjenta. W razie jej minimalnego ruchu natychmiast przerywają pracę lasera. Dzięki temu ewentualne powikłania są niezwykle rzadkie (mniej niż 1% przypadków) i w znacznej większości mają charakter przejściowy.

Refrakcyjna wymiana soczewki

Inną nowoczesną metodą usuwania wad widzenia (w tym starczowzroczności) jest refrakcyjna wymiana soczewki – i w jej przypadku również można zastosować monowizję. Zabieg polega na zastąpieniu naturalnej soczewki pacjenta odpowiednio dobraną sztuczną soczewką, która pozwala na ostre widzenie.

Wszczepiane soczewki mogą być m.in.:

  • Jednoogniskowe – umożliwiające ostre widzenie na jedną odległość – do bliży lub do dali. Po ich zastosowaniu pacjent będzie musiał korzystać z okularów do drugiej odległości. Wykonanie monowizji (korekcji jednego oka do bliży, a drugiego do dali) pozwala jednak rozwiązać ten problem.
  • Wieloogniskowe – korygujące również starczowzroczność. Umożliwiają ostre widzenie do bliży i do dali (pomocnicze okulary nie są już potrzebne). Tu także można zastosować monowizję – w tym przypadku jest lepiej tolerowana.
  • Toryczne– stosowane do korekcji astygmatyzmu.

Refrakcyjna wymiana soczewki to bezpieczny, ok. 15-minutowy i całkowicie bezbolesny zabieg (wykonywany w znieczuleniu miejscowym). Szczególnie poleca się go osobom z takimi wadami widzenia, które nie kwalifikują się do laserowej korekcji wzroku – a także pacjentom z zaćmą. Wymiana naturalnej soczewki na sztuczną jest też w pełni skutecznym sposobem uchronienia się przed wystąpieniem katarakty w przyszłości.

Po więcej informacji na temat leczenia wad wzroku zapraszamy na stronę internetową Vidium Medica – https://vidiummedica.pl/.