Dalekowzroczność – jak sobie z nią poradzić?

Dalekowzroczność jest wadą wzroku związaną z zaburzeniem widzenia przedmiotów, które znajdują się blisko oczu. Konieczne jest jej wczesne rozpoznanie oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia. W przeciwnym razie mogą pojawić się powikłania.

Jak objawia się dalekowzroczność?

Podstawowym objawem dalekowzroczności jest zamazany obraz podczas patrzenia na przedmioty z bliska. Poza tym osoba z tym zaburzeniem może zaobserwować u siebie: szybkie męczenie się oka, częste bóle głowy i oczu, nadmierne łzawienie. U dzieci i młodych osób mogą nie pojawić się żadne objawy dalekowzroczności, ponieważ ich oko ma dużą zdolność do akomodacji.

Warto również dodać, że u dzieci występuje dalekowzroczność fizjologiczna. Jest ona związana z budową gałki ocznej. Wada tego typu zwykle ustępuje wraz z wiekiem.

Jakie są przyczyny dalekowzroczności?

Dalekowzroczność jest związana z nieprawidłową budową oka. W tej wadzie gałka oczna jest zbyt kulista lub za krótka (mały rozmiar przednio-tylny). Ponadto zaburzenia widzenia z bliska mogą być związane ze zbyt płaską rogówką, co utrudnia prawidłową akomodację.

Dalekowzroczność może być spowodowana także:

  • chorobami przewlekłymi (np. cukrzycą),
  • zaburzeniami ze strony naczyń krwionośnych w siatkówce,
  • urazem mechanicznym,
  • powikłaniami po laserowych zabiegach w obrębie gałki ocznej (np. przy leczeniu zaćmy).

Nieprawidłowa budowa oka powoduje, że promienie świetlne nie są skupiane na siatkówce. Zamiast tego obraz powstaje za nią. To sprawia, że przedmioty widziane z bliska są nieostre.

Metody korekcji dalekowzroczności

Istnieją różne metody korekcji dalekowzroczności. Podstawową z nich są okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. Mają one soczewki skupiające, a więc powodujące tworzenie obrazów na siatkówce, a nie za nią. Ich moc jest podawana w dioptriach ze znakiem plus. Jest to najtańsza i najprostsza metoda. Szkła kontaktowe i okulary są dobierane przez okulistę.

Soczewki kontaktowe i okulary to nie jedyna metoda korekcji dalekowzroczności. Możliwa jest także laseroterapia przy użyciu lasera LASIK. Polega ona na wymodelowaniu rogówki po uprzednim jej nacięciu. Zabiegi tego typu są wysoce skuteczne, a jednocześnie niebolesne i małoinwazyjne. Po ich przeprowadzeniu nie jest konieczne noszenie okularów i szkieł kontaktowych.

Do czego prowadzi nieleczona dalekowzroczność?

Noszenie soczewek kontaktowych, okularów lub zabieg laserowy są konieczne nie tylko po to, aby poprawić jakość życia i umożliwić poprawne widzenie. Dzięki nim można uniknąć groźnych powikłań. Nieleczona dalekowzroczność prowadzi do: niedowidzenia, zeza zbieżnego lub podwójnego widzenia. Ponadto przy tej wadzie wzrasta ryzyko rozwoju jaskry.

Dalekowzroczność u starszych osób

Dalekowzroczność u seniorów jest określana mianem starczowzroczności i jest to zjawisko powszechne. Pojawia się, gdy oko traci zdolność do akomodacji (soczewka staje się sztywna) na skutek naturalnych procesów starzenia się organizmu. Można ją skorygować okularami, soczewkami kontaktowymi lub zabiegiem z użyciem lasera. Zamazany obraz w patrzeniu z bliska i świetna ostrość obrazu daleko – jeśli po ukończeniu około 40 roku życia z biegiem czasu pojawia się taki problem, a dyskomfort w odczytywaniu obrazu się pogłębia, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że jego przyczyną jest starczowzroczność. Wskazana jest wówczas wizyta u okulisty, który przebada oczy i dobierze odpowiednią moc szkieł do okularów.