Okulary do jazdy samochodem – jakie soczewki do okularów dla kierowcy?

Soczewki okularowe dla kierowców muszą zapewniać maksymalnie ostre widzenie z różnych odległości i jednocześnie gwarantować wysoką jakość widzenia w różnych warunkach, zwłaszcza w nocy, o zmierzchu, w deszczu i we mgle. To prawidłowy dobór soczewek zdecyduje o tym, czy okulary dla kierowcy okażą się pomocnikiem, czy raczej utrapieniem. Jedynie dobrze dostosowane szkła zapewnią prowadzącemu komfort jazdy oraz, co najważniejsze, podniosą bezpieczeństwo jego i pozostałych użytkowników drogi. Na co należy zwrócić uwagę, dobierając soczewki okularowe do jazdy?

Okulary dla kierowców, a pory dnia i szczególne warunki na drodze

Dobrej jakości soczewki dla kierowców projektowane są dziś tak, aby okulary do jazdy samochodem ułatwiały prowadzenie auta w każdych warunkach pogodowych. Szczególnie ważne jest również to, by soczewki okularowe dobrze sprawdzały się podczas jazdy wieczorem i nocą, gdy widzenie barw i postrzeganie odległości jest utrudnione, a oczy stają się bardziej narażone na oślepiające refleksy i odblaski. Szkła korekcyjne dla kierowców nie mogą wobec tego obyć się bez powłoki antyrefleksyjnej. Soczewki z powłoką antyrefleksyjną powinny maksymalnie ograniczać wszelkie nieprzyjemne efekty świetlne, np. odblaski odbijane przez mokre lub gładkie powierzchnie, światła innych pojazdów itp., bo to pozwala kierowcy jechać pewniej i bezpieczniej. Wysokiej klasy antyrefleks to podstawa, gdy dobieramy okulary dla kierowcy. Tu sprawdzają się tylko najlepsze marki, których producenci dysponują zaawansowaną technologią i doświadczeniem. Z myślą o kierowcach i ich potrzebach powstały np. szkła SEIKO DRIVE i SEIKO DRIVE X – jednoogniskowe i progresywne soczewki dla kierowców (zobacz: https://www.seikovision.com/pl/soczewki/do-samochodu/) z powłoką zapobiegającą olśnieniu RoadClearCoat (RCC). Wspomniane warianty soczewek od SEIKO Optical, firmy słynącej z precyzji swoich produktów, umożliwiają ich dobór do zdiagnozowanej wady, gwarantując idealną ostrość widzenia z różnych odległości. A to kolejna istotna kwestia przy doborze szkieł dla kierowcy.

Okulary progresywne dla kierowców – kiedy warto je wybrać?

Prowadzenie pojazdu wymaga nie tylko precyzyjnego i panoramicznego widzenia wszystkiego, co w dzieje się w dalszej odległości, na drodze, ale również dokładnego odczytu wszystkich informacji widocznych na desce rozdzielczej. Jeśli widzenie w bliży nie sprawia kierowcy problemu, a potrzebuje on wsparcia widzenia na dalsze odległości, jego okulary powinny zawierać soczewki jednoogniskowe, które zapewnią dobre widzenie w dali, we wszystkich kierunkach. Natomiast kierowcy, u których pojawiły się pierwsze objawy prezbiopii, powinni postawić na soczewki progresywne. Prezbiopia, typowa dolegliwość dojrzałych kierowców, polega na niewyraźnym widzeniu z bliska, co utrudnia np. odczyt wskaźników samochodowych. Dlatego właśnie progresywne soczewki okularowe dla kierowcy będą wyjątkowo trafionym wyborem – ich specjalna konstrukcja pozwala osiągnąć zadowalającą ostrość obrazu zarówno w bliży, jak i w dali. Przy czym soczewki do okularów dla kierowcy będą tym lepsze, im bardziej będą one ułatwiały przenoszenie wzroku z drogi, na przyrządy, lusterka i odwrotnie, a także im lepiej będą dopasowane do wszystkich potrzeb noszącego. Tu kluczowa jest diagnostyka, systematyczne badanie wzroku i wybór soczewek okularowych sprawdzonej marki.