Czy soczewki kontaktowe można stosować bez przerwy?

Wady wzroku są w dzisiejszych czasach bardzo powszechne i dotykają dużej grupy osób w bardzo różnym wieku. Jedną z najczęściej spotykanych jest oczywiście krótkowzroczność, która objawia się tym, że pacjent dobrze widzi jedynie z bliska, a z daleka obraz wydaje się być rozmazany i niewyraźny. Bardzo często wada ta pojawia się dopiero w dorosłym życiu, jednak można spotkać ją również u małych dzieci.

Przyczyną powstawania krótkowzroczności są najczęściej wady budowy oka, jednak może się do niej przyczynić również niewłaściwy tryb życia i brak dbania o wzrok. Najczęściej wielogodzinna praca przy komputerze i nauka po nocach sprawiają, że krótkowzroczność pojawia się już u nastolatków i może postępować bardzo szybko. Dzisiaj pacjenci najchętniej korzystają w takiej sytuacji z soczewek kontaktowych, ponieważ są one znacznie wygodniejsze od okularów korekcyjnych.

Zalety korzystania z soczewek kontaktowych

Wiele można mówić o korzyściach z korzystania właśnie z soczewek. Przede wszystkim, są one niewyczuwalne i niewidoczne. Można stosować je w różnych sytuacjach, kiedy są niezwykłym udogodnieniom. W soczewkach można bowiem biegać, pływać, jeździć na rowerze i uprawiać inne rodzaje aktywności fizycznej. Poza tym, kobiety chętnie wybierają takie soczewki, ponieważ mogą korzystać wówczas z różnych rodzajów kosmetyków do makijażu. Dzisiaj soczewki można kupić w każdym sklepie optycznym i online w sklepach takich, jak coopervision.pl i w innych. Ich koszt nie jest wysoki, a zmieniają się stale pod względem technologicznym. Producenci dbają o to, aby były bezpieczne i odpowiednio uwodnione, a oko nie może się męczyć.

Jak długo można stosować soczewki kontaktowe?

Krótkowzroczność to wada, która jest wyjątkowo niewygodna dla pacjenta. Dotyka go bowiem przez cały dzień i okulary lub soczewki kontaktowe trzeba stosować właściwie przez cały dzień. Wiele osób wybiera więc soczewki kontaktowe całodobowe, które można nosić bez przerwy, a nawet takie, które mozna nosić przez okres miesiąca. Takich soczewek nie zdejmuje się nawet na noc. Producenci zapewniają, że takie soczewki są w pełni bezpieczne. Trzeba jednak pamiętać o zdrowiu swoich oczu i ich komforcie. Jeśli nosimy soczewki bez przerwy miesiącami na oczach, wówczas nie oddychają one i cały czas przykryte są silikonem. Poza tym, mogą rozwijać się pod nimi infekcje, a niewielki uraz spowodowany noszeniem soczewki, może przerodzić się w naprawdę poważny problem. Zaleca się więc, aby nosić soczewki przez maksymalnie osiem godzin dziennie, a następnie pozwolić oczom odpocząć i w domu stosować dobre okulary korekcyjne. Oczywiście, można robić wyjątki od tej reguły, kiedy zaistnieje taka potrzeba.