Czy soczewki kontaktowe można stosować bez przerwy?

Wady wzroku są w dzisiejszych czasach bardzo powszechne i dotykają dużej grupy osób w bardzo różnym wieku. Jedną z najczęściej spotykanych jest oczywiście krótkowzroczność, która objawia się tym, że pacjent dobrze widzi jedynie z bliska, a z daleka obraz wydaje się być rozmazany i niewyraźny. Bardzo często wada ta pojawia się dopiero w dorosłym życiu, jednak można spotkać ją również u małych dzieci.

Przyczyną powstawania krótkowzroczności są najczęściej wady budowy oka, jednak może się do niej przyczynić również niewłaściwy tryb życia i brak dbania o wzrok. Najczęściej wielogodzinna praca przy komputerze i nauka po nocach sprawiają, że krótkowzroczność pojawia się już u nastolatków i może postępować bardzo szybko. Dzisiaj pacjenci najchętniej korzystają w takiej sytuacji z soczewek kontaktowych, ponieważ są one znacznie wygodniejsze od okularów korekcyjnych.

Zalety korzystania z soczewek kontaktowych

Wiele można mówić o korzyściach z korzystania właśnie z soczewek. Przede wszystkim, są one niewyczuwalne i niewidoczne. Można stosować je w różnych sytuacjach, kiedy są niezwykłym udogodnieniom. W soczewkach można bowiem biegać, pływać, jeździć na rowerze i uprawiać inne rodzaje aktywności fizycznej. Poza tym, kobiety chętnie wybierają takie soczewki, ponieważ mogą korzystać wówczas z różnych rodzajów kosmetyków do makijażu. Dzisiaj soczewki można kupić w każdym sklepie optycznym i online w sklepach takich, jak coopervision.pl i w innych. Ich koszt nie jest wysoki, a zmieniają się stale pod względem technologicznym. Producenci dbają o to, aby były bezpieczne i odpowiednio uwodnione, a oko nie może się męczyć.

Jak długo można stosować soczewki kontaktowe?

Krótkowzroczność to wada, która jest wyjątkowo niewygodna dla pacjenta. Dotyka go bowiem przez cały dzień i okulary lub soczewki kontaktowe trzeba stosować właściwie przez cały dzień. Wiele osób wybiera więc soczewki, które można nosić bez przerwy, nawet przez okres miesiąca. Takich soczewek nie zdejmuje się nawet na noc. Producenci zapewniają, że takie soczewki są w pełni bezpieczne. Trzeba jednak pamiętać o zdrowiu swoich oczu i ich komforcie. Jeśli nosimy soczewki bez przerwy miesiącami na oczach, wówczas nie oddychają one i cały czas przykryte są silikonem. Poza tym, mogą rozwijać się pod nimi infekcje, a niewielki uraz spowodowany noszeniem soczewki, może przerodzić się w naprawdę poważny problem. Zaleca się więc, aby nosić soczewki przez maksymalnie osiem godzin dziennie, a następnie pozwolić oczom odpocząć i w domu stosować dobre okulary korekcyjne. Oczywiście, można robić wyjątki od tej reguły, kiedy zaistnieje taka potrzeba.