Soczewki całodobowe – czy warto je stosować?

Stosowanie soczewek całodobowych jest pomysłem kuszącym – można ich używać również w nocy, a w zależności od terminu przydatności – nawet 30 dni. Dzięki temu łatwo zapomnieć o wadzie wzroku i związanych z nią ograniczeniach. Czy soczewki całodobowe są dla wszystkich? Jakie korzyści płyną z ich używania i na co trzeba uważać?

Wady i zalety soczewek kontaktowych całodobowych

Zdecydowanym plusem stosowania soczewek całodobowych jest ich wygoda. Obecnie ten rodzaj soczewek produkuje się z silikonowego hydrożelu, substancji o właściwościach samozwilżającej i dobrze przepuszczającej tlen, co więcej, dużo trwalszej niż materiał, z którego wykonane są soczewki jednodniowe czy dzienne miesięczne. Korzystanie z soczewek całodobowych (https://www.bezokularow.pl/soczewki-calodobowe) w obecnych czasach jest w zupełności bezpieczne, dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii i rozwoju badań nad materiałem, z którego są produkowane. Zatem kupując soczewki ze sprawdzonych źródeł, nie ma powodu do obaw o jakość ich wykonania.

Soczewki całodobowe sprawdzą się u osób, które mają nieregularny tryb życia i zdarza im się pracować w nocy. To także świetny wybór dla podróżników – pomijając długi czas spędzony w samolocie, gdzie mamy do czynienia z dużą suchością powietrza, co sprzyja mechanicznym uszkodzeniom oka poprzez tarcie soczewki – soczewki całodobowe sprawdzą się w sytuacji, gdy nie ma się dostępu np. do bieżącej wody i mydła. Należy pamiętać, że stosowanie soczewek kontaktowych, niezależnie od ich typu, wiąże się z zachowaniem szczególnej higieny – myciu rąk mydłem przed zakładaniem lub zdejmowaniem soczewki, delikatnemu czyszczeniu ich opuszkiem palca, codziennemu wymienianiu płynu do soczewek w pojemniczku i trzymaniu się terminu przydatności produktu.

Co warto wiedzieć o soczewkach całodobowych

soczewki kontaktowe całodobowe

Pomimo tego, że z soczewek całodobowych miesięcznych można korzystać przez 30 dni przez całą dobę, specjaliści zdecydowanie zalecają czyszczenie ich co najmniej raz w tygodniu. Zrobienie kilkugodzinnej przerwy od nich również nie zaszkodzi – soczewki całodobowe obciążają oczy znacznie bardziej, niż jednodniowe. Zaleca się także używanie dobrych kropli nawilżających (uwaga – krople nawilżające mają za zadanie nawilżać oko, a nie obkurczać pęknięte naczynka i dawać lepszy wizualny efekt, dlatego kupując je po raz pierwszy warto skonsultować się z farmaceutą) i unikanie kontaktu z wodą – nawet podczas kąpieli czy prysznica. Dlatego dla osób, które regularnie chodzą na basen, polecane są wyłącznie soczewki jednodniowe!

Stosując soczewki całodobowe, uważać powinny także osoby, które używają makijażu. Warto pamiętać, że drobinki z pudru, cieni do powiek czy tuszu do rzęs bardzo szybko zanieczyszczają oko i soczewkę, tym samym skracając jej żywotność. Dlatego soczewki poleca się zakładać po wykonaniu makijażu i zdejmować przed demakijażem. Osoby, które stosują soczewki całodobowe powinny częściej kontrolować stan swoich oczu u lekarza okulisty lub u optmetrysty, a przede wszystkim zbadać narząd wzorku i parametry oka przed pierwszym zastosowaniem. Może się okazać, że produktu obciążającego oko i zwiększającego ryzyko infekcji jest niemożliwe dla danego pacjenta. Tego typu soczewek nie poleca się osobom początkującym, ze stwierdzonym zespołem suchego oka, silnymi alergiami powodującymi wzmożone łzawienie oraz cukrzykom. Na co dzień lepiej sprawdzą się soczewki miesięczne, a do okazyjnego użytkowania – soczewki jednodniowe.