Różnowzroczność – Jakie wybrać soczewki kontaktowe?

Anizometropia

Różnowzroczność, nazywana również anizometropią, jest specyficznym schorzeniem narządu wzroku, który polega na tym, że każde oko ma wadę o innej wartości. Jeśli różnica nie jest zbyt duża, można powiedzieć, że zjawisko jest całkiem normalne. Problem zaczyna się przy różnicach wielkości kilku dioptrii. Co wtedy zrobić? Jakie soczewki kontaktowe wybrać? A może postawić na okulary korekcyjne?

Rodzaje różnowzroczności

Każdy specjalista, zanim podejmie decyzję jakie leczenie zalecić swojemu pacjentowi, najpierw powinien sprecyzować rodzaj posiadanej przez niego różnowzroczności. Schorzenie dzieli się bowiem na dwa rodzaje – krótkowzroczność osiową i refrakcyjną. Pierwsza, jak sama nazwa wskazuje, charakteryzuje się różną długością osiową każdej z gałek ocznych, a druga – krzywizną rogówek. Para oczu może być krótko- lub dalekowzroczna, lecz o innych wartościach, ale może zdarzyć się również taki przypadek, w którym jedno oko jest krótko-, a drugie dalekowzroczne. Taki stan określa się mianem antymetropii.

Różnowzroczność – przyczyny 

Nie da się jednoznacznie wskazać przyczyny opisywanego schorzenia. Najczęściej wymienia się jednak dziedziczność, wadę wzroku określaną mianem zeza, różnego rodzaju jednostronne patologie oczu i powiek, a także operacje gałek ocznych.

Różnowzroczność – objawy, skutki

Poważne, bo nie dotyczy tylko dyskomfortu związanego z niewyraźnym widzeniem z bliska lub dali, a o chaos, jaki podczas takie widzenia odczuwa mózg. Umysł ludzki, mający dostęp do nieprawidłowo złożonych obrazów z obojga oczu, może nawet wyłączyć z pracy jedno z nich, co poskutkuje częściowym niedowidzeniem. Dlatego tak ważny jest poprawnie dobrany sposób leczenia.

Różnowzroczność – leczenie

W procesie korekcji anizometropii najczęściej stosowane są soczewki kontaktowe. I to przede wszystkim z powodu estetyki. Okulary przeznaczone do leczenia różnowzroczności musiałyby bowiem posiadać szkła o różnej grubości, co zaburzałoby poczucie symetrii wyglądu i nie byłoby zbyt wygodnym rozwiązaniem. Oczywiście istnieje opcja skorygowania grubości szkieł w okularach, ale jest to zabieg zaawansowany i kosztowny. Czasami zdarza się, że wada dotyczy wyłącznie jednego oka – w takiej sytuacji noszenie okularów traci niejako sens. Znacznie lepszym rozwiązaniem w korekcji różnowzroczności są więc soczewki kontaktowe. Te nie tylko pozwalają na wyeliminowanie przewagi jednego oka, ale także poprawiają kontrast, który u osób borykających się z różnowzrocznością może być ograniczony.