Wylew w oku – Wylew krwi do ciała szklistego oka

Przyczyny wylewu krwi do ciała szklistego

Ciało szkliste to galaretowatą, przejrzystą strukturą, pozbawioną naczyń krwionośnych, która wypełnia tylną komorę gałki ocznej. Ciało szkliste składa się przede wszystkim z wody w 99%, kwasu hialuronowego oraz kolagenu. To właśnie ciało szkliste kształtuje wygląd i objętość gałce ocznej. W związku z wiekiem i toczącymi się zmianami zwyrodnieniowymi zmniejsza się jego objętość co prowadzi do obkurczania się gałki ocznej czyli zmniejsza się ona i zapada.

Wylew krwi do ciała szklistego polega na tym, że do jego komory dostaje się krew naczyń krwionośnych oka.

Najczęściej jest konsekwencją chorób naczyniowych siatkówki. Te choroby mogą być z kolei konsekwencją cukrzycy (retinopatia cukrzycowa), nadciśnienia tętniczego, miażdżycy oraz przedarć siatkówki z innych powodów takich jak np. zmiany zwyrodnieniowe, urazy oka, tylne odłączenie ciała szklistego z przedarciem siatkówki, zwyrodnienie plamki żółtej mające związek z wiekiem, neowaskularyzacji naczyniówkowej w krótkowzroczności, w przebiegu zakrzepu żył siatkówki. U młodszych osób najczęściej przyczyną wylewów są wszelkiego rodzaju urazy oka.

Objawy, które mogą świadczyć o wylewie krwi do ciała szklistego

Nagłe pogorszenie widzenia, w postaci ogromnego czarnego mętu, który przesłania pole widzenia, czasem jest to bardzo dużo czarnych „muszek”, które obniżają ostrość widzenia.

Wylew krwi do ciała szklistego zawsze jest objawem choroby. W każdym takim przypadku w trybie bardzo pilnym konieczne jest wykonanie diagnostyki u lekarza okulisty, który sprawdzi przyczynę wylewu krwi do środka oka. Specjalista w tym wypadku, wykona badanie dna oka przy użyciu lampy szczelinowej po dokładnym rozszerzeniu źrenic oraz badanie USG gałki ocznej w prezentacji B.

Wylew krwi do ciałka szklistego – leczenie?

W tym przypadku bardzo istotny jest również czas rozpoczęcia leczenia. Do leczenia małych wylewów stosuje się odpowiednio dobrane leki w formie kropli i tabletek. Niewielkie wylewy zwykle się same wchłaniają jednak trzeba mieć pewność, że ich przyczyną nie jest poważna choroba. W przypadkach większych wylewów stosuje się podawanie kroplówek z lekami typu Dextran w warunkach szpitalnych (najczęściej przez 3-5 dni). W większości przypadków efektem leczenia jest wchłonięcie się krwi w stopniu umożliwiającym poprawne widzenie w okresie 2-3 miesięcy od zakończenia leczenia

Jeżeli wylewowi towarzyszy przedarcie siatkówki, zabiegiem ratującym wzrok jest wykonanie witreolizy laserowej siatkówki przy pomocy lasera. Operacja jest zabiegiem ratującym wzrok, robi się ją wówczas gdy jest absolutnie konieczna, bo jest obarczona bardzo dużym ryzykiem

W przypadkach masywnych wylewów stosuje się operacyjne usunięcie krwi z oka czasem usuwa się całe zalane krwią ciało szkliste.

Niekiedy np. przy odwarstwienia siatkówki operację oka zwaną witrektomią, należy wykonać w trybie pilnym. Zawsze wcześniej przeprowadzana jest konsultacja i kwalifikacja do zabiegu w specjalistycznym ośrodku okulistycznym.

Co robić po zakończeniu leczenia wylewu krwi do ciała szklistego

Skuteczność leczenia i możliwość całkowitego wyleczenia zależy od rozległości uszkodzeń siatkówki spowodowanych chorobą zasadniczą, trybu życia osoby chorej, odporności organizmu. Konieczne są częste kontrole w poradni okulistycznej, zgodnie z zaleceniami, co kilka tygodni miesięcy. W każdym niepokojącym przypadku pojawienia się problemów z prawidłowym widzeniem należy niezwłocznie skontaktować się z okulistą.

Profilaktyka krwawienia do ciała szklistego

Skuteczne leczenie choroby zasadniczej zapobiega wystąpieniu krwawienia do ciała szklistego. Ponadto prowadzenie oszczędnego tryb życia, unikanie wysiłku fizycznego, stresu. Stosowanie leków zaburzających krzepnięcie może powodować występowaniu wylewów krwi do komory ciała szklistego. Decyzję o ich odstawieniu, czy zmniejszeniu dawki zawsze jest po stronie lekarza rodzinnego lub hematologa.