Jak poradzić sobie z podrażnieniami słonecznymi?

Wakacje wielu z nas kojarzą się z beztroskim leżeniem na plaży i łapaniem promieni słonecznych. Nie ulega wątpliwości, że takie spędzanie urlopu jest niezwykle przyjemne, lecz by było również bezpieczne, nie wolno zapominać o odpowiednim zabezpieczeniu się przed słońcem. Co jednak w przypadku, gdy zapomnimy o kremie z filtrem i nabawimy się podrażnień słonecznych?

Najłatwiej zapobiegać

Najprostszym sposobem na podrażnienia słoneczne jest… zapobieganie im. Najłatwiej nie wychodzić na słońce w godzinach, gdy promienie są najsilniejsze, nie zawsze jest to jednak możliwe. Należy więc pamiętać, by przed każdym wyjściem na słońce nałożyć na skórę krem z filtrem, a po kąpieli w morzu czy w jeziorze ponowić aplikację. Jeśli mimo to dostrzeżemy na skórze zaczerwienienie, najlepiej schować się w cieniu.

A jeśli podrażnienia już się pojawią…

Gdy zauważymy, że pojawiają się podrażnienia, pierwszym krokiem powinno być oczywiście schowanie się w zacienionym miejscu, a następnie aplikacja kremu nawilżającego. Co dalej?

Unikanie dodatkowych podrażnień

Dobrym sposobem, by sobie pomóc jest wzięcie prysznica, oczywiście chłodnego, który uśmierzy nieco ból. Nie przyspieszy to co prawda regeneracji skóry, jednak przyniesie ulgę. Ciepła kąpiel po poparzeniu może natomiast sprawiać ból i dodatkowo urazić skórę, nie jest więc najlepszym pomysłem. Warto także unikać stosowania kosmetyków, które zawierają składniki mogące podrażniać i nie używać perfum – alkohol w nich zawarty może jedynie zwiększyć ból i dyskomfort.

Łagodzenie i uśmierzanie bólu

Aby złagodzić nieco nieprzyjemne dolegliwości, można stosować zimny kompres na skórę kilka razy dziennie, co przyniesie ulgę w bólu. W przypadku, gdy skóra intensywnie piecze, ukojenie zapewni żel aloesowy, najlepiej schłodzony. Aloes nie tylko doskonale nawilża, ale również łagodzi. W przypadku wystąpienia podrażnień po opalaniu należy również stosować odpowiednie kosmetyki – część z nich przyniesie ulgę, ale także przyspieszy regenerację skóry. W tym wypadku dobrze sprawdza się R-COCKTAIL Intensywne serum regenerująco-odbudowujące od Nanili Professional.

Picie wody

Picie odpowiedniej ilości wody jest ważne zawsze, jednak w przypadku wystąpienia podrażnień słonecznych jest to istotne szczególnie. Przez skórę tracimy wodę szybko, co może doprowadzić do odwodnienia i jego nieprzyjemnych skutków, takich jak omdlenia czy nawet udar cieplny. Nie wolno więc lekceważyć odpowiedniego nawadniania się, szczególnie podczas wysokich temperatur.

Nie dotykaj

Wiele osób kusi zrywanie martwego naskórka w momencie, gdy skóra zaczyna się łuszczyć. Nie jest to jednak dobrym pomysłem – możliwe, że skóra jeszcze się nie zagoiła, więc zbyt wczesne zerwanie luźnego naskórka może ją dodatkowo podrażnić. Najlepiej powstrzymać się od dotykania skóry i zakładać luźne, przewiewne ubrania, które nie będą powodować bólu i urażać.

Poparzenia i podrażnienia słoneczne nie są przyjemne, warto więc zadbać zawczasu o to, by nie powstały. Kluczem jest tu oczywiście stosowanie kremów z filtrem każdorazowo, gdy wychodzimy na dłużej na słońce, oraz unikania promieni w czasie, gdy są najsilniejsze, czyli w godzinach między 10 a 16.