Jak bezpiecznie zadbać o cerę wrażliwą i skłonną do podrażnień?

Cera wrażliwa i skłonna do podrażnień wymaga starannej pielęgnacji. Aby czuć się komfortowo, przywrócić lub utrzymać skórę w dobrej kondycji, należy przede wszystkim dobrać odpowiednie kosmetyki. Warto także unikać czynników, które ją uszkadzają.

Kremy i emulsje do cery wrażliwej

Cera wrażliwa ulega podrażnieniom na skutek działania niekorzystnych czynników endogennych, czyli wewnętrznych, takich jak zaburzenia hormonalne, metaboliczne czy chroniczny stres. Skłonności do podrażnień warunkują również choroby genetyczne oraz wiele czynników egzogennych, m.in. kosmetyki, twarda woda, suche i gorące powietrze czy niewłaściwa dieta i agresywne metody pielęgnacji. Dlatego skóra wrażliwa wymaga szczególnej troski, nie tylko kiedy pojawiają się zaczerwienienia, pieczenie, wrażliwość dotykowa i frustracja z powodu pogarszającego się wyglądu twarzy, ale również w okresach remisji objawów. Jedną z najważniejszych metod pielęgnacyjnych i prewencyjnych jest dokładne zmywanie makijażu i oczyszczanie skóry, a także używanie specjalistycznych kosmetyków, takich jak krem do cery wrażliwej. Najlepiej stosować preparaty apteczne lub produkty pozbawione barwników, syntetycznych składników i konserwantów, stworzone z myślą o takim rodzaju cery. Bezpieczne są także kremy do skóry atopowej i nadreaktywnej oraz dermokosmetyki, szczególnie w sytuacjach, kiedy nie ma się pewności, co powoduje podrażnienia.

Poza doborem optymalnych środków do twarzy należy zwrócić uwagę na prawidłową, czyli delikatną, bez pocierania aplikację ich oraz częstotliwość stosowania. Poleca się również dobrać krem co cery wrażliwej na dzień z filtrem, który chroni przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Z kolei na noc należy zmyć makijaż za pomocą płynu micelarnego oraz nałożyć krem regenerujący i łagodzący. Warto zwrócić uwagę na opakowanie emulsji i innych produktów. Do cery wrażliwej i skłonnej do podrażnień poleca się wybierać emulsje, które po otwarciu nie mają bezpośredniego kontaktu ze środowiskiem zewnętrznym, aby zminimalizować do nich dostęp bakterii. Zapewniają to np. butelki z aplikatorem czy innym specjalnym zamknięciem. Takie dozowniki dodatkowo uwalniają odpowiednią porcję kosmetyku, co zapobiega nadmiernemu zużyciu.

Jak jeszcze zadbać o skórę wrażliwą?

W trosce o kondycję skóry skłonnej do podrażnień należy unikać pewnych praktyk. Przede wszystkim nie stosować kilku kremów jednocześnie i nakładania ich jeden po drugim. Składniki w nich zawarte mogą działa antagonistycznie względem siebie i nie przynieść pożądanych efektów, a nawet stworzyć mieszankę, która jeszcze bardziej nasili podrażnienia. Nie zaleca się także eksperymentów z udziałem kremów i innych kosmetyków, zwłaszcza kiedy skóra uległa podrażnieniom. Stan zapalny należy wyciszyć i pozwolić skórze na odzyskanie witalności. Zmiany kremu do cery wrażliwej należy dokonać stopniowo i w czasie, kiedy jest ona zdrowa. Ważna jest też pielęgnacja od wewnątrz. Warto zwrócić uwagę na dietę oraz nawodnienie organizmu. Niedobory witaminowe i mineralne można uzupełniać suplementami.