Kąpiele dla higieny i piękna ciała
Aby utrzymać ciało w urodzie i wspaniałej kondycji, trzeba zapewniać mu jeden z podstawowych zabiegów, jakim jest higiena codzienna. Podstawą tej codziennej higieny są kąpiele całego ciała, rano i wieczorem, a na pewno wieczorem przed snem. Nie zawsze zastanawiamy się nad rolą tych kąpieli, biorąc w pośpiechu prysznic, namydlając ciało żelem, kremem do ciała, a nawet mydełkiem do ciała. Do włosów szampon, woda, spłukanie natryskiem, ręcznik, suszarka do włosów i rano do pracy, a wieczorem do spania.
Czasem zdarzają się nam ekskluzywne, leniwe kąpiele w solach aromatycznych, płatkach kwiatowo – mydlanych aromatyzowanych czy olejkach aromatycznych, albo odwarach ziołowych.
Ostatnio modne stały się też powroty do kąpieli upiększających znanych od bardzo dawna.
1.Kąpiele w wodzie z ryżu, są lecznicze i upiększające, stosowane od dawna w Azji, co zw znaczny sposób pomaga im utrzymać piękno i delikatność urody. Stosowana do kąpieli woda ryżowa zawiera witaminy z grupy B, potas, żelazo, witaminę E.
Taka kąpiel jest bardzo korzystna dla cery ze skłonnościami do przetłuszczania a płukanka do włosów przetłuszczających, powoduje zmniejszenie skłonności do łojotoku i wzmocnienie cebulek włosowych. Taka kąpiel wzmacnia skórę, pomaga zwalczać przebarwienia i pajączki na skórze, oraz wszelkie rany i zadrapania oraz wszelkie stany zapalne. Woda ryżowa wzmacnia też skórę rąk i paznokcie. Ciało po takiej kąpieli jest zrelaksowane, ujędrnione i wypoczęte.
2. Kąpiele oczyszczające z dodatkiem soli morskiej, można uzupełnić je dodatkiem naparu z kory dębu, szałwii, cynamonu, pokrzywy, rozmarynu a także igieł sosny albo olejku sosnowego, który dobrze oczyści też drogi oddechowe i poprawi ukrwienie.
3. Kąpiele w mleku są upiększające i wygładzające skórę. Znane od czasów Kleopatry, następnie z czasów Nerona. Sekret tych kąpieli jest zawartość w mleku kwasu hydroksylowego, złuszczającego martwy naskórek oraz działania antybakteryjnego i rozjaśniającego skórę. Kolejne zalety to zwężanie porów skóry, pobudza produkcję kolagenu. Ponadto odżywia skórę, pobudza i regeneruje naskórek, zmniejsza zmarszczki a dzięki zawartości witamin A i D chroni i uodparnia skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Taka kąpiel w mleku szczególnie jest polecana osobom, które mają suchą skórę, skłonną do podrażnień. Do wyboru i stosowania jest mleko krowie, kozie, owcze, ale zawsze pełnotłuste. Można dodać do takiej kąpieli również sól, otręby, miód czy oliwę z oliwek.
4. Kąpiele odchudzające z odwaru z igieł sosny, świerku. Inny przepis to odwar z mieszaniny kwiatów lawendy, kłącza tataraku oraz naziemnej części fiołka trójbarwnego
Kąpiele poprawiające wygląd, upiększające z dodatkiem do ciepłej wody płatków róży, z dodatkiem naparu z rumianku, krwawnika oraz olejku np. waniliowego.
5. Kąpiele relaksujące z naparem z zielonej herbaty, zawiera garbniki, kofeinę, witaminy z grupy C, witaminy B, P, witaminy K, sole mineralne, ksantynę oraz ketochiny, które działają przeciwzapalnie, bakteriobójczo, chronią komórki przed wolnymi rodnikami, dotleniają komórki i działają relaksująco.
6. Kąpiele ziołowe poprawiające krążenie i oczyszczające pory, według uznani można je przygotowywać z mieszanek różnych ziół np. z lawendy (rozluźnia i odświeża), mięty (odświeży i ochłodzi, szczególnie w trakcie upałów), melisy (uspokaja).
7. Kąpiele w piwie dzięki zawartości witamin z grupy B (B5, B7,B9), potasu, magnezu, fosforu, selenu, maja zbawienny wpływ na ciało. Potas reguluje gospodarkę wodną organizmu, pomaga przy trądziku, suchości skóry, łamliwości włosów i paznokci. Magnez odmładza skórę, bo spowalnia procesy starzenia się, chroni przed wykwitami skórnymi, zmniejsza stany zapalne i podrażnienia. Kąpiele w piwie działają przeciwgrzybiczo, przeciwbakteryjnie, nawilżająco i ujędrniająco, uelastyczniająco na skórę. Chroni włosy przed wypadaniem i siwieniem (dzięki biotynie- witamina B7). Poleca się je osobom przepracowanym,zestresowanym, z problemami skórnymi i słabą odpornością organizmu.
Należy pamiętać, że po każdej takiej kąpieli z zastosowaniem specjalnych dodatków, nie należy nakładać na skórę żadnych kremów czy balsamów przez okres co najmniej 5 godzin, bo skóra powinna pooddychać aby te składniki z kąpieli mogły wchłonąć i podziałać na ciało także po kąpieli.