Jak odciążyć kręgosłup lędźwiowy? Doradzamy
Zawartość podstrony
Ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa to sygnał, że dzieje się coś złego. Warto zareagować natychmiast i znaleźć źródło nieprzyjemnych dolegliwości. Kiedy te są łagodne, najczęściej wystarczą regularne ćwiczenia. Pamiętaj jednak, że każdy rodzaj bólu należy skonsultować z lekarzem – zwłaszcza że zmiany mogą mieć charakter zwyrodnieniowy lub przeciążeniowy albo być konsekwencją kontuzji. Jakie są najczęstsze przyczyny bólu w odcinku lędźwiowym i jak odciążyć tę część kręgosłupa?
Najczęstsze przyczyny bólu w odcinku lędźwiowym
Najczęstszą przyczyną bólu w odcinku lędźwiowym kręgosłupa jest dyskopatia, czyli zwyrodnienie krążków międzykręgowych. Rozpoczyna się w okresie dojrzewania i postępuje wraz z wiekiem. Konsekwencją nadmiernego przeciążenia i mikrourazów, na które szczególnie jest narażony odcinek lędźwiowy, włókna pierścienia mogą pękać, powodując migrację jądra miażdżystego z powrotem do kanału kręgowego i rozszerzanie się do wewnątrz. Powoduje to ostry oraz przeszywający ból, od którego to pochodzi potoczna nazwa urazu – „postrzał”. Wśród innych źródeł bólu należy wymienić rwę kulszową (wówczas ból promieniuje do pośladków, ud lub stóp) i przepuklinę jądra miażdżystego.
Ból lędźwi może być powodowany także przeciążeniem lub spastycznością mięśni przykręgosłupowych i urazem w okolicach kręgosłupa, jednak zdarza się, że źródła choroby należy szukać poza układem mięśniowo-szkieletowym. Ból może być związany z występowaniem chorób układu moczowego i nerek, trzustki, wątroby lub układu pokarmowego, a także – chorób prostaty u mężczyzn i bolesnych stadiów endometriozy u kobiet. Przyczyną bólu lędźwi u pań mogą być także stany zapalne i zmiany nowotworowe narządów rodnych.
Dokładna diagnoza jest niezbędna do prawidłowego zaplanowania leczenia. Często wymaga nie tylko wiedzy i doświadczenia specjalisty, ale także konkretnych badań obrazowych. Najczęściej nie obejdzie bez rehabilitacji i masaży, również wykonywanych w domu. Do tych ostatnich warto wykorzystać na przykład piłki masujące lub masażery, dostępne w ofercie https://teeter.pl/.
Jak odciążyć kręgosłup lędźwiowy? Zadbaj o prawidłowe nawyki
Nawet prozaiczne codzienne czynności, jeśli są wykonywane prawidłowo, mogą odciążać kręgosłup. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza że pierwsze błędy popełniane są już wcześnie rano. Najczęstszym jest nagłe zrywanie się z łóżka. Kiedy słyszysz dźwięk budzika, spokojnie podnoś ciało: mięśnie i stawy nie są jeszcze przygotowane do działania. Przewróć się na bok, usiądź i dopiero wstań. Kolejną rzeczą jest zwrócenie uwagi sposób w jaki siedzisz przy stole. Powinieneś utrzymać prawidłową postawę, nie garbić się i co jakiś czas zmieniać ułożenie ciała.
Warto również zadbać o kręgosłup lędźwiowy podczas jazdy samochodem i podłożyć niewielką poduszkę pod odcinek lędźwiowy, fotel ustawić w pozycji pionowej, a zagłówek wykorzystać do podparcia szyi i głowy. Nie zapomnij również o kilkuminutowych przerwach, aby rozprostować nogi. Przy wielogodzinnym siedzeniu skutecznie pomoże specjalna poduszka lędźwiowa Teeter Core Restore: jest wielofunkcyjna i przynosi ulgę plecom.