Ćwiczenia McKenzie na kręgosłup lędźwiowy

Najbardziej obciążony jest odcinek lędźwiowy kręgosłupa i tu najczęściej pojawia się ból, dlatego jemu należy poświęcać najwięcej uwagi.

Kręgosłup – odcinek lędźwiowy

Odcinek lędźwiowy kręgosłupa to 5 kręgów o oznaczeniu L1 – L5.  Schorzenia w tym odcinku są dolegliwe, utrudniają poruszanie się, a nawet codzienne funkcjonowanie. Częsta przypadłość kręgosłupa w odcinku lędźwiowym to dyskopatia.

Kręgosłup lędźwiowy – ćwiczenia

W przypadku bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, największą ulgę przynoszą ćwiczenia metodą McKenziego.  Są to ćwiczenia, które mogą być wykonywane codziennie w domu. Duży nacisk przykłada się na ćwiczenia ruchowe nie powodujące bólu, oraz stosowanie się do zaleceń chroniących przed urazami i przeciążeniem kręgosłupa. Metoda Mckenziego jest bardziej skuteczna u ludzi młodych, mniejsza skuteczność przy przewlekłych bólach u ludzi starszych, prawdopodobnie na skutek zbyt daleko idących zmian zwyrodnieniowych. Oto przykład bardzo prostych i skutecznych ćwiczeń w przypadku bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym.

Ćwiczenia McKenziego

Rwa kulszowa i bóle pleców:

Uszkodzenia dysków lędźwiowych (krążków międzykręgowych)

Tych ćwiczeń nie powinno się wykonywać samowolnie, najpierw musi być diagnoza i zalecenia lekarza. Fizjoterapeuta nauczy nas tych ćwiczeń, określi częstotliwość wykonywania i dobierze jeszcze inne ćwiczenia wzmacniające mięśnie wokół kręgosłupa. Wzmacnianie mięśni jest ważne w profilaktyce, ponieważ zbyt słabe mięśnie pleców mogą być przyczyną kolejnych urazów przy dźwiganiu, większym wysiłku, a nawet schylaniu się.