Leczenie zębów bez bólu – to możliwe!

Czasy, gdy stomatologia musiała być związana z bólem, mamy dawno za sobą. Teraz każda wizyta może być wolna od dolegliwości. Wystarczy dobry gabinet stomatologiczny lub też klinika stomatologiczna, która wykorzystuje nowoczesne metody znieczulenia!

Dzięki zastosowaniu odpowiednich znieczuleń stomatologia zachowawcza, leczenie kanałowe, chirurgia stomatologiczna, a także implantologia oraz innego rodzaju zabiegi stomatologiczne mogą odbywać się bez bólu.

Jakie rodzaje znieczuleń najczęściej stosują nowoczesne gabinety stomatologiczne? Sprawdź teraz i zapisz się na wizytę bez obaw!

Nowoczesne znieczulenia w stomatologii

Znieczulenia w stomatologii posiadają bardzo duże znaczenie – nie tylko zapewniają pacjentowi większy komfort leczenia zębów, ale również poprawiają komfort pracy stomatologa.

Dzisiaj znieczulenia stomatologiczne są już standardem i wybiera je większość osób, chociaż są także i takie, które preferują leczenie niewielkich ubytków bez zastosowania znieczulenia.

Stosowane w znieczuleniach substancje pozwalają na czasowe zablokowanie przewodnictwa bólowego nerwów. Stosowane są w niewielkich dawkach, dlatego też są bezpieczne dla organizmu, chociaż wybrane z nich posiadają określone przeciwwskazania.

Stomatologia stosuje różne typy znieczuleń, tym między innymi mogą być to:

  • znieczulenia powierzchniowe – stosowane tylko na powierzchni dziąseł
  • znieczulenia nasiękowe – znieczulenia w formie zastrzyku, stosowane głównie przy leczeniu zębów górnych czy przy usuwaniu zębów
  • znieczulenia przewodowe – polegają na znieczuleniu zastrzykiem większego nerwu, dzięki czemu niwelują ból na większej powierzchni, stosowane często w przypadku leczenia zębów bocznych dolnych

Powyższe rodzaje znieczuleń mogą być wykonane tradycyjnie, z użyciem środka znieczulającego umieszczonego w strzykawce. Chociaż takie znieczulenia są skuteczne, to jednak mogą być nieco bolesne, co związane jest z szybkim tempem i wysokim ciśnieniem podania znieczulenia.

Aby zminimalizować te dolegliwości stomatologia wykorzystuje obecnie także inne metody znieczuleń. Co warto o nich wiedzieć?

Znieczulenie komputerowe The Wand

Obecnie każdy nowoczesny gabinet dentystyczny posiada na swoim wyposażeniu urządzenie The Wand, dzięki któremu możliwe jest bezbolesne znieczulenie komputerowe. W tym przypadku znieczulenie podawane jest nie przez tradycyjną strzykawkę, ale przez sterowane komputerowo urządzenie.

Stomatolog wybiera odpowiedni program znieczulenia, a urządzenie podaje miejscowo środek znieczulający przez cienką igłę. Dzięki temu, że środek znieczulający jest wprowadzany w dziąsło pod kontrolą urządzenia, nie pojawia się nieprzyjemne uczucie rozpychania oraz ból.

Znieczulenie to jest także nie powoduje zaburzenia mimiki twarzy pacjenta – można po nim swobodnie mówić, uśmiechać się.

Gaz rozweselający

Gabinet stomatologiczny może zaoferować swoim pacjentom znieczulenie z użyciem gazu rozweselającego. Takie znieczulenia najczęściej stosuje stomatologia dziecięca, ale również można zastosować je w innych przypadkach – stomatologia zachowawcza czy stomatologia estetyczna.

Gaz podawany jest z użyciem specjalnej maseczki. Pozwala on na zminimalizowanie strachu podczas zabiegów stomatologicznych. Warto jednak wskazać, że nie zastępuje on całkowicie znieczulenia z użyciem igły, na przykład wtedy, gdy konieczne jest leczenie kanałowe czy usunięcie zęba.

Narkoza

Pacjenci, którzy obawiają się zabiegów stomatologicznych, mogą skorzystać także z narkozy. Taką usługę posiadają w ofercie wybrane gabinety stomatologiczne.

Narkoza prowadzi do uśpienia pacjenta na czas zabiegów. Czas jej trwania wynosi od kilkunastu minut do ponad godziny w zależności od zakresu usługi. Przeprowadzana jest z asystą anestezjologa, co przekłada się także na jej wyższe koszty.

Gdzie można skorzystać z bezbolesnego leczenia zębów?

Chociaż stomatologia dostępna w ramach powszechnego ubezpieczenia na NFZ także obejmuje wykonanie znieczuleń, to jednak są to znieczulenia wykorzystujące tradycyjne znieczulenia. Zatem wtedy, gdy pacjentowi zależy na większym komforcie, powinien wybrać prywatny gabinet dentystyczny, który posiada w swojej ofercie nowoczesne metody znieczuleń.

Dokładne informacje dotyczące znieczuleń stosowanych w gabinetach i klinikach stomatologicznych, można znaleźć na ich stronach internetowych. Można także skontaktować się z nimi osobiście, aby dowiedzieć się więcej o rodzajach dostępnych znieczuleń.

Najczęściej gabinet stomatologiczny liczy znieczulenie jako dodatkową usługę. W zależności do wybranego typu znieczulenia koszt ten wynosi od około 20 do 50 złotych. W przypadku narkozy gabinet dentystyczny stosuje już wyższe opłaty wynoszące nawet powyżej 1000 złotych ze względu na ich większy stopień skomplikowania.

Chcesz skorzystać z leczenia stomatologicznego bez bólu w mieście Kraków? Do skorzystania ze swoich usług zaprasza Klinika Stomatologiczna Studio Stomatologii Estetycznej SE+ Kraków! Sprawdź już teraz, co oferują gabinety stomatologiczne w klinice i zapisz się na wizytę.