Jak wyposażyć gabinet stomatologiczny?

Gabinet stomatologiczny to miejsce, które wymaga szczególnego rodzaju wyposażenia. Jakość obsługi pacjentów zależy bowiem nie tylko od umiejętności denstysty, lecz także od klasy sprzętu stomatologicznego, jaki ma on do dyspozycji.

  1. Podstawy gabinetu stomatologicznego
  2. Jakie instrumenty stomatologiczne są potrzebne?

Podstawy gabinetu stomatologicznego

Każdy gabinet stomatologiczny musi być urządzony przede wszystkim w zgodzie z obowiązującymi przepisami prawa i szczegółowymi wymogami. Dotyczą one głównie bezpieczeństwa i higieny pracy, jak również ogólnych warunków sanitarno-higienicznych. Nie można także zapominać o zabezpieczeniach przeciwpożarowych. Wybierając sklep stomatologiczny, w którym zaopatrywany jest dany gabinet, należy oczywiście zwracać uwagę na wszystkie wymagane prawem gwarancje i atesty narzędzi i instrumentów. 

Podstawą wyposażenia gabinetu stomatologicznego jest oczywiście tzw. unit stomatologiczny, czyli fotel, stolik dentysty, asysty, do tego również sterownik nożny, blok spluwaczki, zasilania, lampa zabiegowa oraz konsola lekarza wraz z urządzeniami. W skład konsoli wchodzą turbina, mikrosilnik, do którego mocuje się wiertła stomatologiczne oraz specjalna dmuchawka wodno-powietrzna do oczyszczania przestrzeni międzyzębowej. Unit wybierać należy przede wszystkim uwzględniając jego funkcjonalność, możliwość rozbudowy, nie bez znaczenia jest oczywiście także estetyka, która wpływa na ocenę gabinetu przez pacjenta. 

Jakie instrumenty stomatologiczne są potrzebne?

W podstawowym zestawie diagnostycznym powinno się znaleźć oczywiście lusterko z uchwytem, zgłębnik stomatologiczny, który służy do badania powierzchni zęba, pęseta stomatologiczna, która pozwala higienicznie przenosić ligninę, tampony czy waciki oraz wiertła. Oczywiście w przypadku bardziej zaawansowanych działań niezbędne będą takie urządzenia jak endometr czy skaner protetyczny. Potrzebne mogą się okazać także lupy stomatologiczne. 

Niezbędne są oczywiście także narzędzia pomagające w izolacji zębów od wilgoci, które umożliwiają osuszenie pola zabiegowego w jamie ustnej. Służą do tego szczyczyki. Do wypełniania ubytków i opracowywania wypełnień służą nakładacze i upychadła stomatologiczne. Nie można zapomnieć o podstawowych narzędziach do opracowywania zębów, czyli wiertarce turbinowej i dopasowanych do niej wiertłach stomatologicznych. Potrzebna jest także lampa polimeryzacyjna. Do zabiegów z zakresu estetyki i higieny niezbędna będzie piaskarka stomatologiczna. Do zabiegów chirurgicznych (m.in. ekstrakcji zęba) potrzebne są dźwignie bagnetowe, korzeniowe, kleszcze, a także igły i igłotrzymacze. Do pracy przy implantach sięga się natomiast po periotomy, osteotomy i dłutka implantologiczne.