Kłopotliwe zęby mądrości

Zęby mądrości, czyli ósemki często sprawiają nam dużo problemów. Ze względu na ich kłopotliwe położenie, w ósemkach bardzo często rozwija się próchnica. W wielu wypadkach zachodzi konieczność ich chirurgicznego usunięcia.

Leczyć czy usuwać?

Stomatolodzy często zalecają usunięcie ósemek pomiędzy 14 a 22 rokiem życia, jeżeli wybiją się w tym czasie. Zabieg ekstrakcji jest wtedy łatwiejszy, zaś pacjenci szybko dochodzą do zdrowia. Wraz z wiekiem możliwe jest wystąpienie powikłań po ekstrakcji. Usunięcie zębów mądrości jest zalecane zwłaszcza w przypadku rozwijającej się w zębie próchnicy. Leczenie tych zębów, także endodontyczne jest obarczone ryzykiem nawrotów i konieczności ponownego leczenia kanałowego. Często też zęby mądrości rosną krzywo, a nawet wrastają w policzek, powodując ból i stan zapalny. Chirurgia stomatologiczna może pomóc nawet w skomplikowanych przypadkach, jednak warto pamiętać o tym, że zęby mądrości łatwo się psują.

Zatrzymane zęby mądrości

U niektórych osób zęby mądrości nie pojawiają się w jamie ustnej, tylko dochodzi do ich zatrzymania i korona zęba pozostaje schowana pod tkanką kostną. W takich przypadkach niezbędne jest leczenie chirurgiczne zębów zatrzymanych. Zabieg leczenia jest przeprowadzany przez stomatologa-chirurga, który przy wsparciu mikroskopu usuwa zatrzymane zęby z zębodołów. Ze względu na charakter zabiegu po usunięciu ósemki konieczne jest zaszycie rany oraz kontrola pozabiegowa. Bezpośrednio po ekstrakcji należy unikać wysiłku, a także nie spożywać gorących potraw i napoi. W przypadku wystąpienia krwotoku należy niezwłocznie udać się do stomatologa.

Przed usunięciem bądź leczeniem zębów mądrości przeprowadzana jest diagnostyka oraz ocena stanu jamy ustnej pacjenta. Bywa, że ósemka przesuwa się w łuku zębowym w miejsce wcześniej usuniętego zęba i go zastępuje. Bez oceny stanu jamy ustnej nie można pochopnie podejmować decyzji o usunięciu zębów mądrości.