Brodawki: skąd się biorą i jak skutecznie z nimi walczyć?

Tego rodzaju zmiany na skórze, jak brodawki, to jedna z częstych przypadłości. Czy wiesz, jak odróżnić kurzajkę od innych wyprysków? Jak walczyć z taką przypadłością? Kiedy konieczna okazuje się wizyta u lekarza specjalisty? Poznaj odpowiedzi, zanim choroba rozprzestrzeni się jeszcze bardziej.

Czy to brodawki? Co je charakteryzuje?

Zmiany te zwykle występują na dłoniach i palcach u rąk. Określa się je jako brodawki zwykłe. Na nogach i twarzy wyrastają natomiast brodawki płaskie. Poza tym brodawki mogą pojawić się także w innych miejscach, np. w okolicach intymnych.

Jak wyglądają brodawki? Są to zmiany grudkowe, mające nierówną powierzchnię, a także szeroką podstawę. Skóra w tym miejscu jest brązowa, biała lub różowa. Widoczne są tam ponadto małe, czarne drobinki. Niekiedy dookoła takiego miejsca pojawia się stan zapalny.

Skąd biorą się brodawki?

Głównym winowajcą jest tu wirus brodawczaka ludzkiego, a konkretnie HPV (z ang. Human Papilloma Virus). Szacuje się, że zarażone nim może być nawet 10 proc. populacji. Niekiedy bytuje w organizmie i nie daje żadnych oznak, czasami zanika samoistnie. Niestety ma on potencjał onkogenny.

Brodawki to zmiany szczególnie uciążliwe wtedy, kiedy znajdują się na stopach. Wówczas podobnie jak odciski mogą powodować ból, a nawet problemy z chodzeniem. Szczególnie narażone są tu osoby mające obniżoną odporność. Albo takie, na których skórze znajdują się niewielkich rozmiarów ranki. Podwyższone ryzyko jest także wtedy, kiedy dana osoba jest zarażona wirusem HIV.

Sytuacje, w których pojawia się zwiększone ryzyko?

Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z osobą chorą albo wtedy, kiedy korzysta się ze wspólnych sprzętów, np. tego samego ręcznika, butów, lub wspólnej łazienki. Dlatego, kiedy pojawia się takie ryzyko, warto zadbać o to, aby jak najbardziej minimalizować tego rodzaju kontakty. I jeszcze bardziej zwrócić uwagę na czynności higieniczne.

Preparat na brodawki – jak z nimi walczyć

Jedną z metod jest preparat na brodawki. Środki takie zawierają kwas mlekowy, salicylowy, dwu- lub trójchlorooctowy. Produkty te mają działanie keratolityczne. Dodatkowo wykorzystywane jest działanie immunomodulujące.

Poza tym popularną metodą jest krioterapia. Przy leczeniu zabiegowym, przy kriochirurgii wykorzystuje się zamrażanie zmian płynnym azotem. Niekiedy potrzebne są metody znacznie mocniejsze w działaniu, np. lasery chirurgiczne i fototerapia dynamiczna.

Istnieją także preparaty na brodawki, które oparte są na metodzie krioterapii. Takie wymrożenie można przeprowadzić samodzielnie w domu. W efekcie wywołany zostaje naturalny proces ich usuwania. A  brodawka odpada zwykle po około 10 dniach. Na jej miejscu pojawia się zdrowy naskórek. Czas takiego zabiegu uzależniony jest od tego, czy są to brodawki zwykłe kurzajki, czy brodawki podeszwowe.