Rak piersi

Rak piersi to nowotwór gruczołu sutkowego umiejscowiony w różnym jego miejscu. Jest to nowotwór najczęściej dotykający kobiety. Nowotwory mogą być złośliwe, z namnażaniem komórek rakowych oraz z przerzutami np. do węzłów chłonnych albo mogą to być zmiany łagodne. Ważne, aby każdą niepokojącą zmianę na piersi zdiagnozować jak najprędzej i podjąć leczenie oszczędzające, aż do całkowitego wyleczenia.

Objawy raka piersi

Najbardziej niebezpieczne jest to, że rak piersi przez długi czas nie daje żadnych objawów i zazwyczaj jest wykrywany przez samą pacjentkę podczas rutynowej samokontroli piersi, którą powinna wykonywać co miesiąc. Podczas palpacyjnego badania może wymacać ona mały twardy guzek, z którym niezwłocznie musi zwrócić się do ginekologa albo do poradni patologii sutka. Gołym okiem można czasem zauważyć inne zmiany na piersi takie jak:

  • owrzodzenie skóry piersi
  • wyciek z brodawki
  • wciągnięcie brodawki
  • owrzodzenie brodawki
  • powiększenie węzłów pachowych lub nadobojczykowych.

Diagnostyka raka piersi

Każda zmiana na piersi musi być poddana badaniu przez lekarza specjalistę, który zależnie od charakteru zmiany zleci kolejne badania diagnostyczne takie, jak USG, może być z biopsją cienko igłową z guza, pod kontrolą USG celem pobrania materiału do badania histopatologicznego. Lekarz może też zlecić mammografię, która jest badaniem rentgenowskim piersi w kilku sekwencjach. Jest badaniem bezbolesnym – troszkę tylko trzeba ucisnąć pierś na płytce, aby uzyskać prawidłowy obraz radiologiczny, w którym można wykryć nawet najmniejszą zmianę.

Badania profilaktyczne dla kobiet po 40 roku życia obejmują właśnie mammografię, zalecaną co 2 lata. Darmowy program profilaktyczny, refundowany przez NFZ dla kobiet od 50-56 roku życia. Do 40 roku życia zalecane jest bardziej USG ze względu na strukturę gruczołów piersiowych u młodszych kobiet.

Rak piersi – czynniki ryzyka

  • u kobiet, które już miały raka w jednej piersi ryzyko pojawienia się w drugiej wzrasta 3 krotne
  • jeżeli w najbliższej rodzinie (matka, córka, siostra) występował rak piersi
  • czynniki genetyczne
  • wiek powyżej 50 lat
  • hormony ( działanie estrogenów najbardziej u kobiet, które wcześnie rozpoczęły miesiączkowanie lub menopauza wystąpiła późno)

Leczenie raka piersi

Metodę leczenia raka piersi podejmuje się zależnie od charakteru i wielkości zmiany na piersi oraz od etapu, stopnia złośliwości oraz wieku i stanu chorej kobiety.

  • Stosuje się zabieg chirurgiczny oszczędzający (wyłuskanie tylko samej zmiany w postaci guzka), zabieg chirurgiczny radykalny (mastektomia, czyli usunięcie całej piersi nawet z węzłami chłonnymi pachowymi).
  • Radioterapia, chemioterapia może być stosowana przed, w trakcie oraz po zabiegu.
  • Hormonoterapia, ma zastosowanie coraz częściej w leczeniu raka, wykorzystując fakt, że niektóre zmiany rakowe rozwijają się w tkance wrażliwej na działanie hormonów (szczególnie estrogenów). Podawanie hormonów ma za zadanie blokadę tej wrażliwości tkanek a więc na zahamowaniu rozwoju nowotworu poprzez przyhamowanie ich namnażania. Jednak ta metoda nie dla wszystkich pacjentek jest jednakowo skuteczna, bo każda pacjentka ma inną wrażliwość tkanek i dlatego leczenie tą metodą jest sprawą bardzo indywidualną (określa się ją przy pomocy testów na obecność receptorów hormonalnych).

Rokowaniu po operacji raka piersi

Im szybciej zostanie wykryta zmiana, im szybciej zostanie wykonana operacja i chemioterapia, tym większe jest prawdopodobieństwo całkowitego wyleczenia bez przerzutów, tym bardziej że około 90% nowotworów piersi to złośliwe.

Niestety przerzuty powstają na skutek tego, że wędrujące komórki rakowe przenikają za pomocą krwi do innych tkanek i narządów. Częste są przerzuty do kości i narządów wewnętrznych, niestety zanim doszło do zabiegu operacyjnego. Sam zabieg nie wystarczy wówczas do wyleczenia, konieczna jest chemioterapia lub hormonoterapia. W ostatnich latach pojawiła się moda na mastektomię u kobiet, które miały nowotwór 1 piersi, albo są zagrożone genetycznie i dziedzicznie (w najbliższej rodzinie był rak piersi). Taka zrobiła i nagłośniła ten fakt aktorka Angelina Jolie, stosując tę metodę jako profilaktykę raka piersi.

Oczywiście kobieta po mastektomii ma prawo do rekonstrukcji piersi. Jednak należy pamiętać, że kobieta po mastektomii musi bardzo stosować się do zleceń lekarza, bo może dojść do obrzęków limfatycznych, konieczne też jest przyjmowanie leków przeciw zapalnych i przeciwbólowych, należy stosować zimne okłady. Dla kobiety jest to dodatkowy stres po pozbawieniu jej atutu kobiecości, więc ma prawo być objęta pomocą psychologiczną. Szczególnie zalecane są spotkania kobiet po mastektomii w Klubach Amazonek, kontakt z kobietami, które przeżyły to samo, znacznie poprawia stan psychiczny i przyspiesza gojenie ran.