Wakacje w drodze? Dowiedz się, jak walczyć z chorobą lokomocyjną.

Choroba lokomocyjna potrafi popsuć każdy wyjazd. Na szczęście istnieje sporo sposobów na to, aby ją zażegnać i całą drogę na wakacje spędzić spokojnie. Co jest przyczyną powstawania choroby lokomocyjnej i jak z nią walczyć? Dowiedz się więcej z naszego najnowszego artykułu.

Co jest przyczyną choroby lokomocyjnej?

Choroba lokomocyjna, znana także jako kinetoza, to problem, który dotyczy przede wszystkim dzieci, choć warto wiedzieć, że z jej powodu cierpi także co dziesiąty dorosły. Wywołuje ją poruszanie się za pomocą różnych środków transportu, a właściwie towarzyszący jej brak zgodności bodźców, które docierają do naszego mózgu. Kiedy jedziemy samochodem, autobusem lub innym środkiem lokomocji nasz wzrok zauważa zmianę w otoczeniu, co mózg interpretuje jako ruch. W tym samym momencie nasz błędnik, czyli narząd równowagi, nie odbiera żadnych bodźców, a więc do mózgu dociera komunikat, że nasze ciało wcale się nie porusza. Te sprzeczne sygnały sprawiają, że czujemy się słabo, jesteśmy bladzi, szybciej się pocimy i odczuwamy mdłości.

choroba lokomocyjna

Jak sobie radzić z chorobą lokomocyjną?

Choroba lokomocyjna jest najgorsza wtedy, gdy o niej nie wiemy i dopada nas lub nasze dziecko po raz pierwszy.  Kiedy mamy świadomość tego, że podróż w samochodzie, samolocie lub statku wywołuje u nas bóle głowy i problemy żołądkowe, możemy się przygotować na jej nadejście.

Krok 1. Lekka dieta i solidne nawodnienie
Pamiętaj, aby przed podróżą nie jeść ciężkich, tłustych potraw. Zrezygnuj także z tych, które są nadmiernie słone lub słodkie. Postaw na lekkie potrawy, np. takie składające się z owoców i warzyw, które są lekkostrawne. Zabierz ze sobą także duży zapas wody niegazowanej, która okaże się pomocna w przypadku ataków wymiotów i odwodnienia organizmu.

Krok 2. Odpowiednie siedzenie i dobrze zaplanowana trasa

Jeżeli Ty lub Twoje dziecko cierpicie z powodu choroby lokomocyjnej, pamiętaj, że ważne jest także to, w jaki sposób podróżujecie. Siadajcie zawsze w kierunku jazdy i jeśli to możliwe, nie patrzcie na przesuwające się za oknami drzewa i samochody, ponieważ wzmaga to objawy kinetozy. Jeżeli możesz, wybierz trasę, która pozwoli Ci ominąć kręte i wyboiste ścieżki. Proste autostrady i drogi szybkiego ruchu są znacznie bardziej przyjazne dla osób cierpiących na chorobę lokomocyjną.

Krok 3. Leki na chorobę lokomocyjną

Aby powstrzymać chorobę lokomocyjną i jej nieprzyjemne objawy, możesz także odwiedzić jedną z pobliskich aptek i poprosić o leki na chorobę lokomocyjną, takie jak Aviomarin czy Lokomotiv. Pamiętaj jednak, aby dobrać lek do wieku osoby, która ma go zażywać. Jeżeli potrzebujesz leków na chorobę lokomocyjną dla Twojego dziecka, poinformuj o tym farmaceutę, a on pomoże Ci dopasować odpowiedni preparat dla młodego pacjenta.