Utrata masy ciała u pacjenta onkologicznego może być niebezpieczna – prawidłowe żywienie w trakcie i po chemioterapii

W przypadku niektórych pacjentów rozpoczęcie chemioterapii wiąże się z dolegliwościami układu pokarmowego. Chorzy, u których występują wymioty lub biegunki, często przestają przyjmować regularne posiłki. Utrzymywanie zbilansowanej diety utrudniają też infekcje i podrażnienia jamy ustnej – jedne z możliwych skutków ubocznych przyjmowania leków cytostatycznych. Więcej na temat przyczyn utraty masy ciała u pacjentów onkologicznych można znaleźć w artykule na stronie zywieniemaznaczenie.pl. Aby zapobiec spadkowi masy, należy przejść na odpowiednią dietę.

Jakich składników potrzebuje organizm w czasie chemioterapii?

Pacjenci onkologiczni mają zwiększone zapotrzebowanie na energię. W związku z intensywną pracą układu immunologicznego rośnie też ich zapotrzebowanie na białko. Wskazana jest zatem dieta wysokoenergetyczna (bogata w tłuszcze i węglowodany) i wysokobiałkowa. Właściwa porcja wszystkich tych składników znajduje się w specjalistycznych preparatach przeznaczenia medycznego. Więcej na temat jednego z nich przeczytać można w artykule „Supportan DRINK – pełnowartościowa dieta dla pacjentów onkologicznych”.

Dieta w trakcie chemioterapii

Pacjent onkologiczny powinien spożywać około 5–6 niewielkich posiłków dziennie. Tłuszcze zwierzęce lepiej zastąpić roślinnymi (np. oliwą z oliwek). Trzeba też dopilnować, by na talerz chorego trafiały produkty bogate w białko (takie jak chude mięso i jaja). Nie należy zapominać o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów – przynajmniej 1,5–2 l dziennie. Dobrze jest wykluczyć z diety jedzenie wzdymające i ostre.

Dieta po chemioterapii

Po chemioterapii głównym celem żywienia pacjenta onkologicznego powinny być szybka regeneracja uszkodzonych zdrowych komórek oraz uzupełnienie wszelkich niedoborów. Koniecznym budulcem dla tkanek jest białko – wciąż nie należy rezygnować z diety wysokobiałkowej. Oczyścić organizm z toksyn pomogą przeciwutleniacze (naturalnie występujące m.in. w owocach i warzywach).

Odpowiednia dieta może znacząco poprawić jakość życia pacjenta onkologicznego. Dodaje organizmowi energii i zmniejsza ryzyko niebezpiecznych infekcji.