USG jamy brzusznej – jedno z najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych

USG jamy brzusznej to istotne badanie diagnostyczne, które pozwala skontrolować stan narządów, takich jak: wątroba, pęcherzyk żółciowy, drogi żółciowe, trzustka, śledziona, nerki, aorta, duże naczynia krwionośne i pęcherz moczowy. U kobiet poprzez badanie ultrasonograficzne możliwa jest ocena stanu narządów rodnych, a w u mężczyzn określenie wielkości gruczołu krokowego. USG jamy brzusznej pomaga w wykryciu wszelkich zmian zarówno łagodnych, jak i groźnych. Badanie to jest również niezbędne, by kontrolować leczoną chorobę lub monitorować jej postęp. USG jamy brzusznej jest bezbolesne i całkowicie bezpieczne. Można je wykonać prywatnie, bez skierowania. Jego dokładność jest uzależniona od wiedzy i doświadczenia lekarza, ale również od sprzętu, za pomocą którego wykonuje się to badanie.

Przygotowanie do badania USG

Przed badaniem USG, warto zastosować się do kilku wskazówek. Preferowaną porą na wykonanie USG jest poranek, kiedy w jelitach jest najmniej gazów. Przed USG powinno się być na czczo, jeśli badanie odbywa się do godziny 12. Jeśli po 12, to nie należy spożywać posiłków na 6 godzin przed badaniem. Niemniej, nawet po spożyciu posiłku możliwa jest ocena narządów jamy brzusznej, ale może to zająć więcej czasu. Pamiętajmy, by w zależności od tego, jaki narząd będzie badany, na 1-2 godziny przed badaniem, wypić od 1 do 4 szklanek niegazowanej wody, która wypełni pęcherz moczowy. Umożliwi to zobrazowanie narządów miednicy małej, narządów rodnych u kobiet, gruczołu krokowego u mężczyzn oraz dokonywanie oceny pęcherza moczowego. W zależności od różnych czynników i tego, co konkretnie ma być zobrazowane, lekarz w trakcie badania może poprosić o opróżnienie pęcherza. Przed badaniem powinniśmy unikać kawy i herbaty i ograniczyć się jedynie do wody niegazowanej. W przypadku osób zmagających się ze wzdęciami, wskazane jest zażywanie leku Espumisan lub innych preparatów mających na celu usunięcie powietrza z przewodu pokarmowego na 3 dni przed badaniem USG.

Jak wygląda badanie USG jamy brzusznej?

Badanie USG jamy brzusznej jest nieinwazyjne i bezbolesne. Pacjent zostaje poproszony o położenie się na plecach. Jego skórę pokrywa się specjalnym żelem, który umożliwia dokładne przyleganie głowicy aparatu do sprawdzanego obszaru oraz sprawia, że głowica się łatwiej porusza się po ciele i nie pojawiają się pęcherzyki powietrza. USG jamy brzusznej umożliwia dokładne zobrazowanie badanego narządu. Lekarz określa stan narządów w jamie brzusznej oraz zauważa ewentualne nieprawidłowości.