Jak przebiega USG ginekologiczne?

USG ginekologiczne zaliczane jest do grupy podstawowych badań profilaktycznych narządów płciowych kobiet. Badanie wykonuje się przy użyciu specjalistycznego aparatu ultrasonograficznego. Najczęściej przeprowadza się je profilaktycznie lub kontrolnie w celu diagnostyki dolegliwości bólowych, patologicznych krwawień, potwierdzenia ciąży ale też zaraz po porodzie jeśli np. są wątpliwości co do kompletności popłodu.

Czym jest USG ginekologiczne?

O czym wspominaliśmy już na samym wstępie, ginekologiczne badanie USG przeprowadza się zarówno w celach diagnostycznych jak i kontrolnych. Na podstawie badania lekarz może ocenić stan narządów rodnych a zatem kanał szyjki macicy, mięsień trzonu macicy oraz jednorodność błony śluzowej jamy macicy, jajniki, zatokę Douglasa oraz pęcherz moczowy. Ginekologiczne USG umożliwia precyzyjną diagnozę stanów chorobowych, niepokojących zmian oraz urazów zlokalizowanych w obrębie narządów rozrodczych.

Badanie to zazwyczaj wykonuje się przy użyciu specjalnej sondy przezpochwowej. Warto tutaj wspomnieć również o tym, że ginekologiczne badanie USG jest w pełni bezpieczne, a także bezbolesne, wykonać je można między innymi w placówce Gabinety Lekarskie Łucka.

Jakie są wskazania do wykonania USG ginekologicznego?

Badanie USG ginekologiczne przeprowadza się zazwyczaj w przypadku:

  • problemów z donoszeniem ciąży,
  • niespodziewanego krwawienia z dróg rodnych,
  • ostrego bólu podbrzusza,
  • wystąpienia niepokojących dolegliwości związanych z cyklem menstruacyjnym,
  • ustalenia przyczyny niepłodności,
  • diagnozowania podejrzanych zmian występujących w obrębie jajników takich jak zespół policystycznych jajników (PCOS), torbiele czy guzy.

Przebieg USG ginekologicznego?

Badanie to jest nieinwazyjne i trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut. W tym przypadku warto wiedzieć o tym, że ginekologiczne badanie USG może być wykonane jedną z trzech dostępnych metod:

  • transwaginalną, czyli dopochwową,
  • przezbrzuszną,
  • doodbytniczą.

USG ginekologiczne przez powłoki brzuszne, polega na umieszczeniu sondy przy dolnej części powłok. Zaleca się mieć wtedy wypełniony pęcherz moczowy.

Natomiast jeżeli chodzi o metodę transwaginalną, to tutaj podłużna sonda zabezpieczona specjalną osłoną, pokryta dodatkowo żelem wprowadzana jest do organizmu kobiety poprzez pochwę albo odbyt.  Aparat ultrasonograficzny emituje fale ultradźwiękowe, które odtwarzają obraz budowy kobiecych narządów rozrodczych, co pozwala na ich dokładną ocenę.

Jak przygotować się do badania USG ginekologicznego?

To, co z pewnością ucieszy zdecydowaną większość pacjentek to fakt, iż do tego badania nie trzeba się w żaden sposób przygotowywać.  Do badania przez pochwę i odbyt zalecane jest jedynie opróżnienie pęcherza moczowego. Zgodnie z zaleceniami lekarzy specjalistów USG ginekologiczne w ramach profilaktyki należy wykonać co najmniej raz w roku.